»Za ugotovitev odgovornosti je potrebna korektna preiskavo« operacije proti Rohingom, je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP povedala veleposlanica Velike Britanije pri ZN in članica delegacije Karen Pierce. ZN so sicer to operacijo označili za etnično čiščenje.

Na vprašanje, ali obstaja možnost soglasja v VS ZN, da bi zadevo obravnavalo Mednarodno kazensko sodišče (ICC), je odgovorila zgolj, da je ICC ena od možnosti. »Druga je, da Mjanmar sam prevzame preiskavo,« je dodala.

Delegacija se je v ponedeljek sestala tudi z mjanmarsko voditeljico Aung San Suu Kyi. Ta jim je dejala, da bodo morebitne dokaze predali pristojnim mjanmarskim oblastem, ki bodo izvedle korektno preiskavo.

Zanikanje spolnih zlorab

Srečali so se tudi z vodjo mjanmarske vojske, generalom Min Aung Hlaingom. Zanikal je navedbe, da so njegove sile med operacijo v Rakhineju spolno zlorabljale ženske in deklice.

Ponovil je tudi uradno stališče mjanmarskih oblasti, da so pripravljeni v skladu z dogovorom o repatriaciji z Bangladešem sprejeti begunce, ki bodo lahko dokazali, da so prebivali v Mjanmaru. Več mesecev po podpisu dogovora se ni domov vrnil še nihče. Begunci zahtevajo zagotovitev varnosti, vrnitev v svoje domače vasi in podelitev državljanstva.

Delegacija VS ZN je opozorila, da bi lahko proces vračanja trajal dve ali tri leta. »Postopek je treba pospešiti,« je povedal veleposlanik Kuvajta pri ZN Mansur Ajad al Otaibi in dodal, da morajo biti pogoji za vrnitev »varni in dostojanstveni«.

Bangladeške oblasti Mjanmar obtožujejo, da s pretvarjanjem, da sodelujejo pri repatriaciji zgolj kupujejo čas. Mjanmarske oblasti so sporočile, da so od bangladeških prejele zgolj 8000 obrazcev za vrnitev. Med njimi so številni nepopolni, kar podaljšuje proces.