Četrti zbor članov Liste Marjana Šarca (LMŠ), ki ima nekaj več kot 300 članov in se bo junija prvič odpravila na državnozborske volitve, je trajal dve uri. Prisotnih 138 članov je Marjana Šarca, ki ni imel protikandidata, brez glasu proti ponovno potrdilo za predsednika stranke, prav tako soglasno so izvolili preostale organe in potrdili strankin program. Podpredsednika LMŠ sta postala Jerca Korče in Igor Žavbi.

Šarec se je v nagovoru zboru najprej osredotočil na dolgotrajnost birokratskih postopkov v državi, ki po njegovih besedah iz Slovenije odganjajo investitorje. Zavzel se je za digitalizacijo vseh sistemov in poenostavitev zakonodaje, kar naj bi državi omogočilo hitrejši razvoj. »Ne želimo druge Švice, želimo prvo Slovenijo,« je poudaril. To pa je po njegovem prepričanju mogoče doseči le »na drugačen način kot do sedaj«. Na vseh področjih je treba »najprej vzpostaviti neki red, da se bodo spoštovale tako pravice kot dolžnosti«. Zavzel se je za močno državo in izrazil potrebo po finančni policiji, ki bo »sposobna stopiti na prste vsem, ki so oškodovali državo«. Šarec je prepričan, da jih kritizirajo in ocenjujejo predvsem tisti, ki so bili na mnogih funkcijah, a ne morejo pokazati nobenih rezultatov. »Tem kritizerjem pravimo, da je njihov čas minil. V času aktivnega opravljanja funkcije se dela, ne pa pametuje po twitterju in drugih kanalih.«

Eden osrednjih adutov LMŠ je Vojmir Urlep

Nekaj splošnih programskih razmišljanj so predstavili svetovalci stranke za posamezna področja. Nekateri izmed njih bi po Šarčevi napovedi lahko zasedli ministrska mesta v novi vladi, »po volitvah pa bomo videli, kdo se bo odločil za to«. Na zunanjepolitičnem področju stranki svetuje nekdanji vodja slovenskega stalnega predstavništva pri OZN v New Yorku Roman Kirn. Po njegovem prepričanju mora biti zunanji minister najboljši diplomat, hkrati pa tudi dober politik. »Naša zunanja politika je nekoliko zašla iz smeri,« je bil kritičen. Šarčev svetovalec za gospodarstvo, bivši predsednik uprave Leka in kandidat za poslanca Vojmir Urlep, je kot temeljno izpostavil davčno področje, kjer je treba poiskati primernejšo obdavčitev ključnih dejavnikov in do določene mere razbremeniti delo, »sicer se bo beg možganov nadaljeval, stopnja nezadovoljstva zaposlenih pa bo naraščala«. Urlep je nedvomno eden osrednjih adutov LMŠ. Kot nam je dejal, ga je Šarec povabil na pogovor, kjer sta ugotovila, da imata podobne poglede na razvoj Slovenije. Bivšemu prvemu možu Leka je všeč tudi to, da stranka v ospredje ne postavlja ideologije.

Na volitvah bo kandidirala tudi svetovalka LMŠ za delo in socialo, glavna inšpektorica za delo Nataša Trček. Zavzema se za izenačitev pravic prekarno zaposlenih in tistih, ki imajo redno zaposlitev, ter za približno izenačitev cene vseh oblik dela. Kandidati za poslance so tudi strankina svetovalka za šolstvo in izobraževanje Justina Erčulj, svetovalec za zdravstvo, vodja Laboratorija za parazitologijo na Inštitutu za mikrobiologijo in imunologijo Miha Skvarč ter svetovalka stranke za nove tehnologije Katja Damij. Šarec je pojasnil, da so s predstavitvijo liste kandidatov za parlamentarne volitve, ki jo mora dokončno potrditi še izvršni odbor stranke, nekoliko pohiteli tudi zato, »da lahko še koga zamenjamo, če ugotovimo, da je storil kaj narobe.«

Tudi tokrat se bo po Sloveniji prevažal z avtobusom

Na sobotnem zboru se je v iskanju podpore pri ponovnem glasovanju na referendumu o drugem tiru nepovabljeno pojavil Vili Kovačič, ki pa je bil nad Šarčevim odzivom razočaran. »Nobene konkretne obljube mi ni dal, sam zbor pa je bil zgolj gledališka režija,« je ocenil po tem, ko predsednik LMŠ kakšne pripravljenosti za dogovor ni pokazal. Šarec je pojasnil, da njegova stranka v referendumski kampanji ne bo sodelovala, saj za to nimajo denarja in ne gre za njihovo zgodbo, poleg tega pa »drugi tir potrebujemo«.

Pred junijskimi volitvami v LMŠ napovedujejo korektno in pozitivno volilno kampanjo. Tako kot v predsedniški kampanji se bo Šarec tudi tokrat po državi popeljal z avtobusom, le da bodo izbrali sodobnejši in »s preteklostjo neobremenjen« avtobus. Datum, ki ga je predsednik republike Borut Pahor v soboto določil kot dan predčasnih parlamentarnih volitev, pa Šarcu ne ustreza, saj ima 3. junija »hči prvo obhajilo.«