Denuklearizacija korejskega polotoka in izboljšanje odnosov med Pjongjangom in Seulom, začeto s skupnim nastopom na OI v Pjongčangu, naj bi bili osrednji temi srečanja Kim Jong Una in Moon Jae Ina, ki se bo zgodilo 27. aprila. Datum je objavila Južna Koreja po današnjem srečanju predstavnikov obeh držav na demilitariziranem območju. Predsedujoči severnokorejskemu komiteju za mirno združitev Ri Son Gwon je po srečanju sogovornikom z juga polotoka dejal, da bodo morali na delovni ravni med pripravo vrha razrešiti še vrsto zadev. Kje se zatika, strani ne razlagata. Bosta pa podrobnosti globalno napeto pričakovanega vrha znova usklajevali v sredo. Ri je še dejal, da so se v poldrugem mesecu »zgodili dogodki brez primere v medkorejskih odnosih«.

Srečanje korejskih voditeljev bo šele tretje od konca spopadov leta 1953. Rezultat prvega leta 2000 v Pjongjangu je bila t. i. junijska skupna deklaracija s poudarkom na iskanju poti do združitve nacije, na reševanju humanitarnih vprašanj grobo razdeljenih družin in na vzpostavljanju skupnih gospodarskih projektov. Drugo srečanje leta 2007 se je prav tako odvilo v severnokorejskem glavnem mestu, a že pod bremenom Kim Jong Ilovih jedrskih ambicij in prvega ne povsem uspelega preizkusa atomske bombe. Z južnokorejskim predsednikom Roh Moo Hyunom sta sicer parafirala mirovno deklaracijo s pozivom k mednarodnim pogajanjem, ki bi prekinitev sovražnosti iz leta 1953 nadomestila s trajnim mirovnim sporazumom, a je stvarnost krenila v povsem drugo smer. Leta 2003 začeta šeststranska pogajanja o severnokorejskem jedrskem programu so dokončno zašla v slepo ulico in njihovega napovedanega nadaljevanja konec leta 2007 ni bilo, Pjongjang pa je pospešil razvoj jedrskega orožja, ki je dobil poseben zalet po Ilovi smrti in Kim Jong Unovi dinastični zasedbi njegovega položaja.

Za del priprav na srečanje z Moonom je že obveljal njegov obisk Pekinga, o katerem je južnokorejsko stran obvestil državni svetnik v kitajski vladi Yang Jiechi, ki je v ta namen danes dopotoval v Seul. Oglasil se je tudi Donald Trump, ki je ponovil pripravljenost za srečanje s Kimom in izrazil zadovoljstvo ob njegovem obisku Pekinga, saj naj bi bil obveščen, da se je zelo dobro odvil. »Zdaj je tu dobra priložnost, da Kim Jong Un stori pravo stvar za svoj narod in za človeštvo,« je še tvitnil ameriški predsednik. Ameriški mediji sicer poročajo, da se Bela hiša intenzivno ukvarja z napovedanim srečanjem, a je po njihovih navedbah malo znanega o Trumpovih namerah celo med predsednikovimi najožjimi sodelavci.