Na olimpijskih igrah v Pjongčangu so veliko pozornosti vzbudile navijačice iz Severne Koreje. Njihova do potankosti izpiljena koreografija in sinhronost je pri gledalcih vzbujala občudovanje, a hkrati tudi občutke tesnobe.

Han Seo-hee, nekdanja severnokorejska navijačica, ki živi v Južni Koreji, je v pogovoru za BBC razkrila, kako je biti članica »armade lepotic« – tako se namreč imenujejo severnokorejska navijačice. Prebežnica, ki živi v Južni Koreji, pravi, da so navijačice sredstvo politične manipulacije.

»Deležne smo bile več različnih psiholoških treningov, s katerimi so nas pripravili na to, da ne smemo biti šokirane ali presenečene ob stiku z zunanjim svetom,« je dejala v intervjuju za BBC. »Trening je bil usmerjen predvsem v to, da v tujini nikoli niti za minuto ne pozabimo na našo domovino. V tujini nismo bile zato, da bi navijale, pač pa da bi se prikradle v srca sovražnikov,« je dejala o »ofenzivi očarljivosti«, s katero želi Severna Koreja vzbujati simpatije.

Neprostovoljni lepotni izbor

Članice »armade lepotic« so študentke elitnih univerz iz pomembnih, režimu lojalnih družin, ki so jih oblasti izbrale, da v tujini predstavljajo Severno Korejo. »Skorajda bi lahko rekli, da gre za nekakšen lepotni izbor. Skorajda zato, ker so izbranke prisiljene zavzeti to pozicijo,« je izbor navijačic za Business Insider opisala Suki Kim, ameriško-korejska avtorica. »Dekleta niso navijačice zato, ker bi sama tako želela, pač pa ker nimajo izbire,« je še dodala.

Sodelovanje Severne Koreje na olimpijskih igrah je vzbudilo veliko pozornosti v medijih. Mnoge kritike so letele na ugledne tuje medije, ki da so o severnokorejskih navijačicah in ministrici za propagando ter sestri Kim Jong Una, Kim Yo Jong, poročali preveč pristransko in slednjo celo primerjali z Ivanko Trump. Vzbujanje simpatij je bil cilj severnokorejskih oblasti, ki so, kot opozarjajo pri Business Insider, skozi leta mučile, zaprle in ubile na milijone ljudi.