Izvoz orožja izven Nata in EU se je povečal za 47 odstotkov in je bil v zadnjih štirih letih vreden 14,48 milijarde evrov. Samo v zadnjem letu je bila vrednost izvoza orožja in druge obrambne opreme vredna 3,79 milijarde evrov, v letu prej pa 127 milijonov evrov, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

V obdobju med letoma 2014 in 2017 je nemška vlada, ki so jo sestavljali konservativci (CDU/CSU) in socialdemokrati (SPD) izdala skupno za 25,1 milijarde evrov dovoljenj za izvoz orožja, kar je za 21 odstotkov več kot v preteklih štirih letih, ko so bili Merklini konservativci v vladi z liberalci (FDP).

V lanskem letu je bil sicer celoten izvoz nemškega orožja vreden 6,42 milijarde evrov, kar je za 6,3 odstotka manj kot leto prej, a je še vedno tretji najvišji znesek po rekordnih letih 2015 in 2016.

Prizadevanja za prepoved izvoza v države, vpletene v vojno v Jemnu

V SPD, ki so sedanji koalicijski partner v veliki koaliciji in najverjetnejši novi partner v novi veliki koaliciji, so sicer leta 2013 napovedali, da si bodo prizadevali za zmanjšanje števila izdanih dovoljenj za prodajo orožja. Na čelu te politike je bil takratni minister za gospodarstvo Sigmar Gabriel iz vrst SPD in sedanji zunanji minister.

SPD si tudi prizadeva, da bi prepovedali ves izvoz v države, ki so vpletene v vojno v Jemnu. A v letu 2017 so bile tri od teh držav velike uvoznice nemškega orožja. Egipt je s 708,3 milijona evrov sicer drugi na lestvici držav, ki so uvozile nemško orožje, Savdska Arabija je z 254,5 milijona na šestem mestu, Združeni arabski emirati pa na osmem mestu z 213,9 milijona evrov.

Prva na seznamu uvoznic nemškega orožja je sicer Alžirija, ki je lani uvozila za 1,36 milijarde evrov nemškega orožja.

Nemčija, ki glede izvoza orožja sicer krepko zaostaja za ZDA in Rusijo, velja za glavno izvoznico tankov, podmornic in lahkega pehotnega orožja.