«Stivi, Stivi,« je odmevalo iz grl več kot 13.000 hrvaških navijačev med tekmo in po njej v Areni Zagreb, skandiranje pa je bilo namenjeno vratarju Ivanu Stevanoviću, s 14 obrambami ob 37-odstotni uspešnosti junaku zmage proti Norveški. »Za nas je bil to finale pred finalom, kajti poraz bi bil tragedija. Po porazu s Švedsko in slabi igri proti Belorusiji se je na nas vsul plaz kritik, zato smo bili pod nenormalno velikim psihološkim pritiskom. V zadnjih dneh sem zaradi živčnosti izgubil nekaj las, a najpomembneje je, da smo zmagali. Pri vratarjih je tako, da na vsaki tekmi lahko postanemo le polkovniki ali pokojniki,« je dejal Ivan Stevanović, 35-letni član švicarskega Kadettna, ki je v sezoni 2009/10 branil tudi v Krškem. Na Reki rojeni vratar je bil pred leti član domačega Zameta in je zaradi študija na fakulteti nameraval celo končati kariero, a jo je leta 2012 nadaljeval po nepričakovanem klicu klubskega vodstva Zagreba, kjer je ostal do lanskega odhoda v Švico.

Posebna žirija je za najboljšega igralca tekme izbrala Manuela Štrleka, s šestimi goli prvega strelca Hrvaške (za Norveško jih je osem dosegel Sander Sagosen), ki je poskrbel za dodatno navdušenje v dvorani. Praktično nagrado za igralca tekme je Štrlek, član poljskih Kielc, na igrišču takoj izročil Stevanoviću in dobil ovacije gledalcev. Selektor Lino Červar kljub pomembni zmagi ni mogel pozabiti ostrih kritik na svoj račun v zadnjih dneh: »To je sramota. Nikoli v življenju v svoji domovini nisem dobil toliko žaljivk in grdih besed, to je nizkotno. Sem le človek, ki dela in ima tudi pravico do napake, ne brezgrešni svetnik. Kar koli rečem, mi večina nasprotuje, a imam čisto vest. Zaslužim si vsaj malce spoštovanja in dostojanstva. Vedno sem za dobronamerno kritiko, ne pa za žaljenje in primitivne besede.«

Tudi na tekmi Francija – Švedska je bil junak vratar, 31-letni Vincent Gerard. Soigralec Vida Kavtičnika v Montpellieru je že v uvodnih devetih minutah zbral osem obramb, do polčasa 13 ob kar 65-odstotni uspešnosti, tekmo pa končal pri številki 19 in 53 odstotkih. Aktualni svetovni prvaki so proti Švedom že v prvem polčasu ostali brez Luke Karabatića, enega stebrov obrambe: po dveh tednih odsotnosti zaradi poškodbe gležnja ga je selektor Didier Dinart prvič poklical v reprezentanco šele za sobotno tekmo, a je mlajši brat Nikole Karabatića po dobrih šestih minutah igre dobil neposredni rdeči karton zaradi grobega prekrška (udarec v obraz nasprotnikovega igralca).

Čeprav končni izid 23:17 kaže na gladko zmago Francozov, so ti Švede dokončno zlomili šele v končnici tekme. Pri minimalnem vodstvu s 15:14 v 48. minuti so v naslednjih dobrih petih minutah naredili delni izid 5:0 in si priigrali že četrto zmago na četrti tekmi na EP, na Hrvaškem pa so še vedno edina reprezentanca s stoodstotnim točkovnim izkupičkom. »Če moji soigralci ne bi 'umirali' v obrambi, tudi jaz ne bi mogel zbrati toliko obramb,« je dejal Vincent Gerard, ki že ima podpisano pogodbo s francoskim PSG, a z veljavnostjo šele od junija 2019. Francija je z eno nogo že v polfinalu, a selektor Didier Dinart ne zganja evforije: »Lepo, da smo nadaljevali niz zmag, a niti slučajno mi ne pada na pamet govoriti o tem, da smo si že priigrali polfinale. Čeprav je videti, da smo doslej naredili že veliko, nismo pravzaprav še ničesar, zdaj pa nas čakata še odločilni tekmi s Srbijo in Hrvaško.«