V SDS ugotavljajo, da se je zaradi nenadzorovanih migracij v zadnjih letih varnostni položaj v Evropi drastično poslabšal, Slovenija pa si »ne more zatiskati oči pred naraščajočo nevarnostjo terorističnih napadov in drugega nasilja, ki je predvsem posledica neustreznega odziva politike na ilegalne migracije«.

Kot napovedujejo v sporočilu za javnost, v katerem so predstavili ukrepe za to področje, bodo na južni meji Slovenije dosledno izvajali schengenski mejni režim in preprečevali nezakonite prehode meje, varovanje meje pa bo policija izvajala v sodelovanju s Slovensko vojsko in po potrebi tudi s pomočjo mednarodnih enot za te namene.

Z zakonodajo bodo zaostrili pogoje za pridobitev mednarodne zaščite oz. azila in skrajšali čas odločanja o upravičenosti do obojega. Prepričani so, da je treba zavzeti bolj restriktiven pristop pri sprejemanju migrantov in prosilcev za mednarodno zaščito po vzoru nekaterih drugih držav, kot so Češka, Slovaška, Madžarska in Poljska.

Kot še napovedujejo, bo azil podeljen le za določen čas, po preteku določenega obdobja se bo upravičenost ponovno preverila. Zakon bo prejemnikom azila poleg pravic naložil tudi pogodbene obveznosti, v primeru storitve kaznivega dejanja pa bo azilant nemudoma izgnan z države.

Napovedujejo tudi prepoved nošenja burk in nikaba

SDS napoveduje tudi prepoved nošenja burk in nikaba. V sodelovanju z ministrstvom za pravosodje nameravajo sprejeti tudi novelo kazenskega zakonika, ki bo vsako sodelovanje, novačenje ali pomoč teroristom, terorističnim skupinam ali državam, opredelila kot kaznivo dejanje, ki bo ostro kaznovano. V sodelovanju z ministrstvom za finance pa bodo nadzorovali financiranje skupin in organizacij s tujine in ga po potrebi prepovedali. Tudi organizacije, ki kakorkoli podpirajo ali zagovarjajo teroristična ali kazniva dejanja, bodo prepovedane, so še odločeni v SDS.

Napovedujejo še izvedbo nujnih ukrepov za depolitizacijo kriminalističnega dela policije in za normalizacijo pogojev njenega dela, kar se bo po njihovih ocenah v odrazilo tudi v izboljšanju varnostnega stanja v državi in povrnitvi zaupanja državljanov v delo policije. Med drugim želijo preklicati vse tajne predpise in omogočiti nadzor nad delom policije od ustreznih nadzornih komisij.

Dodajajo, da bodo ukinili tudi nepotrebno birokratizacijo in s tem omogočili policistom, da se v večji meri posvečajo svojim osnovnim nalogam varovanja ljudi in premoženja.