»Smiselno je razpravljati o špekulativnih tveganjih virtualnih valut in njihovem vplivu na finančni sistem na mednarodni ravni,« so sporočili z nemškega ministrstva za finance. Kot so dodali, bi bilo naslednje srečanje finančnih ministrov G20 in guvernerjev centralnih bank »dobra priložnost za to.« Dodali so, da že zdaj pozorno spremljajo razvoj bitcoina in dogajanje na finančnem trgu.

Skrbi o razvoju in razširjenosti priljubljene kriptovalute so se začele pojavljati hkrati z njeno vedno bolj dostopno uporabnostjo in vedno vnovično rekordno vrednostjo, ki se je pred nekaj dnevi že zelo približala vrednosti 20.000 ameriških dolarjev.

Francoski finančni minister Bruno Le Maire je svojo idejo o regulaciji bitcoina na ravni vlad in guvernerjev centralnih bank 20 največjih svetovnih gospodarstev prvič predstavil v intervjuju za francosko televizijo LCI. »Ni mi všeč,« je komentiral valuto. »Lahko skriva dejavnosti, kot so trgovina s prepovedanimi drogami in terorizem,« skrbi pa ga tudi za tiste, ki z valuto varčujejo. »Obstaja očitno špekulativno tveganje, ki ga moramo pregledati in preučiti,« je dejal. Neuradno je tudi italijanski finančni minister Pier Carlo Padoan dejal, da bi bil pripravljen razpravljati o Le Mairovem predlogu.

Boj proti pranju denarja sedaj vključuje tudi podjetja, ki se ukvarjajo z virtualnimi valutami

Evropski zakonodajalci so se medtem v petek poenotili o reviziji pravil za boj proti pranju denarja, in sicer tako, da so okvir razširili še na na podjetja, ki »skrbijo za posedovanje, shranjevanje in prenos virtualnih valut,« kot so v izjavi sporočili z Evropske komisije. Ta podjetja bodo morala »identificirati svoje stranke in poročati o sumljivih dejavnostih.«

Tudi po mnenju britanske vlade se digitalne valute lahko »uporabljajo za omogočanje in olajšanje kibernetskega kriminala«, kot so sporočili z ministrstva za finance. Sicer »obstaja malo trenutnih dokazov, da se uporabljajo za pranje denarja, se pa pričakuje, da bo to tveganje raslo,« so dodali.

Prejšnji mesec sta bitcoin pokritizirala tudi dva – z Nobelovo nagrado nagrajena – ekonomista. Med njima je bil Joseph Stiglitz, ki je dejal, da bi ga bilo treba prepovedati in da ne opravlja »nobene družbeno koristne funkcije.«