Potem ko so poslanke in poslanci bogatejšim družinam že vrnili otroški dodatek, jih kmalu čaka še odločanje o vladnem predlogu, ki isti skupini prebivalcev vrača še eno socialno pravico. Vlada želi, da bi že vsi tisti, ki se rodijo v letu 2018, prejeli 280 evrov pomoči ob rojstvu otroka, ne glede na to, kakšni so dohodki njihovih staršev oziroma skrbnikov. Za zdaj še velja cenzus, zaradi katerega družine z visokimi prihodki v zadnjih letih te pomoči ne prejmejo.

Pet tisoč otrok več

V lanskem letu je pomoč ob rojstvu otroka dobilo 15.648 novorojenih otrok ali malo več kot tri četrtine vseh. Tako kot letos – ko bosta število rojstev in delež prejemnikov podobna – je bil lani do pomoči upravičen otrok, katerega starši oziroma skrbniki so na mesec zaslužili manj kot 659 evrov neto na družinskega člana. Štiričlanska družina je torej cenzus presegla, če je mesečno razpolagala z več kot 2637 evri. Odprava cenzusa naj bi povzročila za 1,5 milijona evrov dodatnih stroškov.

Denar ob rojstvu svojim občanom nakazujejo tudi občine, a zelo različno, od 100 do 1000 evrov. Večer je poročal, da na primer v Moravskih Toplicah vsi prejmejo 1000 evrov, v Kamniku vsi 100 evrov, v Ljubljani pa 380 evrov dobijo samo revnejši.

Cenzus za državno darilo ob rojstvu je leta 2012 uvedla vlada Janeza Janše v varčevalnem zakonu o uravnoteženju javnih financ. Poleg odprave cenzusa pa bo ministrica, pristojna za družino, Anja Kopač Mrak tudi preoblikovala način izplačevanja pomoči. Zdaj pomoč starši dobijo v obliki denarja ali kot paket potrebščin za novorojenčke, od leta 2019 naprej pa bodo dobili kodo z dobroimetjem. Z njo bodo lahko v trgovinah kupovali »otroško opremo, potrebščine za otroke, otroško hrano in tako naprej«, pojasnjujejo na ministrstvu.

Želijo, da starši ne bi kupovali cigaret in alkohola

Pomoč bo v obliki dobroimetja prišla šele čez eno leto, saj se morajo predstavniki ministrstva prej dogovoriti s trgovinami in izbrati ustrezno tehnično rešitev. Morda bo ministrstvu uspelo trgovine celo prepričati tudi o popustih na izdelke, ki bodo kupljeni na tak način. »Ne vemo še, ali bomo določili nabor izdelkov, ki se jih bo dalo kupiti, ali bomo določili izdelke, ki jih s tem dobroimetjem ne bo mogoče kupiti, kot so alkohol in cigarete,« pravi generalni direktor direktorata za družino na ministrstvu Andrej Del Fabro.

Za spremembo oblike pomoči so se odločili »zaradi zagotavljanja namenskosti porabe«, čeprav priznavajo, da nimajo podatkov, ki bi kazali, da je zdaj poraba nenamenska. »Konkretne zlorabe je nemogoče dokazati,« pravi Del Fabro in pojasnjuje, da ljudje zdaj pač prejmejo denar, porabe pa nihče ne nadzira. Poudarja pa, da je v sedanjem sistemu »možno, da se denar porablja nenamensko«. Ob tem dodaja, da je še en razlog za to, da bi pomoč izplačevali kot dobroimetje. »Radi bi, da bi bila prva stvar, ki jo novorojenček dobi od države, bolj prijazna kot zdaj, ko je to obvestilo o dodeljeni davčni številki,« pravi.

Hkrati s tem želi vlada uvesti tudi možnost, da očetje vseh 30 dni očetovskega dopusta porabijo v najzgodnejšem obdobju otroka, ter poceniti avtocestne vinjete za visoka osebna vozila, ki jih uporabljajo velike družine. Za letno vinjeto 2B bi tako namesto 220 evrov plačali 110 evrov.

Te spremembe so del daljšega niza povečevanja pravic za družine oziroma starše. Vlada je odpravila nekatere varčevalne ukrepe za družine z višjimi prihodki, za zdaj pa še vedno iz Zujfa ostajata cenzus za dodatek na velike družine ter omejitev višine starševskega nadomestila na 90 odstotkov osnovne plače posameznika oziroma posameznice ter na dvakratnik povprečne plače v državi. Revnejšim je vlada v zadnjih letih nekoliko razširila pravici do subvencije šolskega kosila ter do socialnih transferjev.