Hrvaška vlada naj bi v letošnjem proračunu uresničila obljubo o denarni pomoči ob rojstvu otroka v višini 1000 evrov. Preverili smo, koliko denarja prejmejo starši ob rojstvu pri nas in koliko v nekaterih evropskih državah.

Po podatkih statističnega urada se je leta 2014 rodilo 21.165 otrok; podatkov za lani še ni. Največji »baby boom« smo imeli leta 2010, ko se je v Sloveniji rodilo 22.343 otrok. Višina denarne pomoči ob rojstvu otroka je pri nas odvisna od tega, v kateri občini živi družina. Po podatkih skupnosti občin Slovenije sta ob rojstvu najbolj radodarni občini Komen in Moravske Toplice, ki za novorojenčka namenita tisoč evrov enkratne denarne pomoči. V Novi Gorici primaknejo 500 evrov, v Kanalu ob Soči in Ajdovščini 400 evrov, ostale občine pa od 100 do 300 evrov.

V Ljubljani do enkratne denarne pomoči ob rojstvu niso upravičeni vsi: 380 evrov prejmejo le socialno šibke družine. »Do denarne pomoči iz mestnega proračuna so upravičeni tisti, ki so brez lastnega dohodka ali pa z lastnim dohodkom do 30 odstotkov presegajo minimalni dohodek za posameznega družinskega člana. Tako je višina pomoči lahko višja, kot če bi jo namenili vsem, ne glede na socialni položaj,« poudarjajo na Mestni občini Ljubljana.

Država staršem ponuja več vrst pomoči

Na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti poudarjajo, da imamo pri nas na voljo številne socialne transferje, ki mladim staršem iz proračuna omogočajo pridobitev socialnih pomoči. Med njimi so enkratna denarna pomoč ob rojstvu, otroški dodatek in dodatek za velike družine.

Ob rojstvu otroka lahko starši uveljavljajo pravico do enkratne denarne pomoči v višini 280 evrov, namenjena pa je nakupu otroške opreme. Lani je šlo iz državnega proračuna za 15.570 upravičencev 4,39 milijona evrov. Država mladim družinam omogoča prejemanje otroškega dodatka, in sicer za preživljanje ter vzgojo in izobraževanje otroka do 18. leta starosti, vendar pa je višina dodatka odvisna od uvrstitve družine v dohodkovni razred oziroma od povprečnega mesečnega dohodka na družinskega člana.

Tako lahko za prvega otroka starši prejmejo največ 114 evrov, najmanj pa dobrih 30. Družinam s tremi ali več otroki je namenjen dodatek za velike družine. Ta znaša za družino s tremi otroki 395 evrov, za družino s štirimi ali več otroki pa 480 evrov, vendar gre za letni in ne mesečni prejemek.

V Luksemburgu 1740 evrov za otroka

Nemška vlada ob rojstvu prvega otroka do njegovega 18. leta starosti oziroma do konca njegovega šolanja (vendar največ do 25. leta starosti) na mesec namenja 190 evrov, za drugega otroka 196 evrov in za vsakega naslednjega otroka po 221 evrov. Tako lahko nemški otrok do 18. leta skupaj prejme več kot 41.000 evrov.

Izbrskali smo še nekaj primerov dobrih praks iz tujine. Iz pregleda starševske ureditve po posameznih državah v EU je razvidno, da v Belgiji ob rojstvu otroka namenjajo 1086 evrov denarne pomoči in 817 evrov za vsakega naslednjega otroka. V Franciji znaša pomoč ob rojstvu otroka 894 evrov, v primeru posvojitve pa znesek podvojijo na 1788 evrov. Ob rojstvu novega družinskega člana v Luksemburgu v treh obrokih izplačajo skupaj 1740 evrov.