Samo deset dni po Trumpovi januarski zaprisegi je Theresa May pohitela v Belo hišo, kjer sta se krajši čas držala za roke, preden ga je povabila na obisk najvišjega ranga v Britanijo, ki je zdaj, ko sta javno okrcala drug drugega, pod velikim vprašanjem, kot so domnevno posebni odnosi med državama.

Kot če bi Mayeva delila tvite kukluksklana

Donald Trump je v sredo delil tri islamofobne video posnetke s tvita Jayde Frensen, podpredsednice domnevno domoljubne, v resnici pa rasistične ksenofobne stranke skrajne desnice Najprej Britanija. Glavna odkrita tarča njenega sovraštva so muslimani in islam. Trije tviti, ki jih je delil Trump, so naslovljeni Muslimanski priseljenec pretepel nizozemskega fanta na berglah, Musliman uničil kipec device Marije in Muslimanska drhal porinila najstnika s strehe in ga pretepla do smrti. V prvem videu sta oba, napadalec in napadeni, Nizozemca, druga dva prikazujeta štiri leta stara dogodka brez vsakršne razlage. Cilj objave teh videov je širjenje sovraštva proti muslimanom. Za primerjavo: Mayeva bi naredila nekaj podobnega, če bi delila tvite razvpitega ameriškega kukluksklana. Trump, ki mu na twiterju sledi skoraj 44 milijonov ljudi, je naredil orjaško promocijsko uslugo stranki Najprej Britanija.

Najprej Britanija: »Bog blagoslovi Trumpa!«

O tej odvratni stranki, ki jo vodijo agresivni ljudje z odvratno ideologijo, se je prvič veliko govorilo lani, ker je britanski rasist Thomas Alexander Mair, ki je 16. maja 2016 smrtno ranil laburistično poslanko Jo Cox, znano nasprotnico brexita, vpil »Britain first!«, ko jo je ustrelil in zabodel. Zato je njena poslanska kolegica uradno predlagala, da bi to stranko razglasili za teroristično organizacijo in prepovedali. Medtem ko Britanci na nobenih volitvah niso izvolili še niti enega njenega kandidata, je na facebooku zbrala všečke blizu dveh milijonov ljudi (kar nekaj, mimogrede, tudi v Sloveniji). To je enkrat več, kot jih ima laburistična stranka (dober milijon), in trikrat toliko, kot jih ima konservativna stranka (645.000). Njeno domačo stran po novem krasi fotografija Donalda Trumpa, ki se mu je stranka zahvalila za delitev tvitov, na koncu zahvale pa zapisala: »Bog blagoslovi Trumpa, bog blagoslovi ZDA.«

Štirikrat idiot, enkrat nevaren tepec

Trump je zaradi neodgovorne delitve teh tvitov požel ostro kritiko v Britaniji. Kritizirali so ga številni, od moža pokojne Jo Cox do premierke. Kritičen je celo njegov domnevni prijatelj Nigel Farage, ki se ima za očeta brexita, saj je stranko Najprej Britanija razglasil za stranko fašistov, rasistov in fanatikov. Theresa May je po svoji predstavnici sporočila, da je Trump ravnal narobe, ker je delil tvite »stranke, ki širi sovražnost in napetosti z lažmi«. On ji je odgovoril, naj se »ne osredotoča nanj, ampak na uničevalni radikalni islamski terorizem, ki se dogaja v Združenem kraljestvu«. Z drugimi besedami: naj se briga zase. Trumpa je najostreje obsodil poslanec in član laburistične vlade v senci Jack Dromey, ki ga je v dveh stavkih štirikrat razglasil za idiota, enkrat pa za nevarnega tepca, ki prinaša razdor in ogroža vrednote držav, kot je Britanija. Kot številni drugi je zahteval, da vlada prekliče Trumpov obisk.

Trump ni britanski prijatelj

Britanci, mnogi z razočaranjem, ugotavljajo ne samo to, da Trump ni njihov prijatelj, ampak tudi, da so tako imenovani posebni odnosi z Ameriko utvara, ki jo še vedno gojijo mnogi v Britaniji, medtem ko Američanom, posebno pa Trumpu Britanija ne pomeni nič posebnega, oziroma da jo izkoristijo, kadar jo potrebujejo. Izjema je kraljeva družina, s katero so v Ameriki obsedeni, ker je sami nimajo.