»Današnje srečanje je eden od korakov, kako uvesti več demokratizacije v področje energetike. V preteklosti je bil sistem izrazito centraliziran. V bodoče se bo to radikalno spremenilo,« je dejal Robert Golob, predsednik uprave družbe Gen-I, na današnjem 8. srečanju proizvajalcev električne energije iz obnovljivih virov in soproizvodnje toplote ter električne energije v Krškem, ki se ga je udeležilo približno 80 partnerjev.

Vedno več bo malih proizvajalcev, torej razpršene proizvodnje, je dejal. »Vsak od nas bo imel majhno elektrarno. Morda se komu to danes zdi utopija, a čez nekaj let bo to nekaj povsem normalnega. Prav zato je dialog, ki ga vodimo z malimi proizvajalci, tako pomemben.« Eden od pomembnejših zaključkov današnjega srečanja je, da vladni način uvajanja velike podporne sheme ne bo pripeljal do želenih ciljev glede obnovljivih virov energije. Udeleženci so se strinjali, da je edina pot sprostitev ovir na področju mikroelektrarn, da si bo lahko vsak, ki to želi, postavil svojo elektrarno. »Le tako bo lahko Slovenija na tem področju izpolnila naše, ali če hočete, globalne cilje glede ohranjanja planeta. To je pomemben premik, kajti tudi same institucije so začele spoznavati, da s klasičnim, centralnim načinom do teh pomembnih premikov ne moremo priti.«

Do konca leta 300 mikro sončnih elektrarn

Gen-I je pred letom dni začel projekt postavitve mikro sončnih elektrarn. Do konca leta jih bo po Golobovih napovedih po Sloveniji vzpostavljenih okoli 300, v prihodnjem letu naj bi to številko povečali za dvakrat. Za sofinanciranje malih sončnih elektrarn so namenili 14 milijonov evrov, od tega so doslej porabili približno tri milijone. »Zakaj tako malo? Ker so administrativne omejitve države na področju mikro sončnih elektrarn postavljene tako nizko, denimo glede same moči elektrarne. Ko bo država bolj pogumno dovolila, da lahko posamezniki inštalirajo tudi večje sončne elektrarne, bo tudi denar hitreje šel v obtok.«

Drugi aspekt današnjega srečanja je bil tudi 30-odstotni dvig globalnih cen energentov v zadnjem letu, kar je posledica dviga cen fosilnih goriv, slabih hidroloških razmer v letošnjem letu in povečanega odjema kot posledice gospodarske rasti, vendar se omenjeni dvig cen na maloprodajnih trgih še ne pozna. A po Golobovih besedah dvig cen ni nujno slaba novica, kajti s tem se tudi atraktivnost naložb v lastne elektrarne zgolj povečuje. Proizvajalci pa so se rešili »najhujših nočnih mor«, je dejal Golob. »Ko so bile cene na dnu, se je marsikdo spraševal, kako bo pokril svoje variabilne stroške. Danes že lahko rečemo, da tehnologije prihodnosti pri teh cenah brez težav preživijo.« Po besedah Borisa Domanovića, vodje oddelka za analitiko trga družbe Gen-I, »v leto 2018 vstopamo s precej nizkimi hidrorezervoarji, kar vsaj na kratek rok ob visokih cenah okoliških trgov ne nakazuje možnosti večjega padca cen«.