Bojevitost, tek, odrekanje. Pa je Maribor vsaj na Anfieldu pokazal, oddelal in zmogel, kar so si tako strokovni štab kot navijači želeli že v Ljudskem vrtu. Boljši vtis, če že rezultat trpi. Glave niso bile sklonjene. Sedmica doma je bila dovolj dobra lekcija, da so vijoličasti strnili svoje vrste in prvi polčas zdržali proti Liverpoolu. »To njihovo izredno hitrost in sposobnost napadanja smo skušali odpraviti s tem, da smo se drugače postavili. Razlika je bila v detajlih v igri v napadu, ki je pripeljala do njihove zmage,« je razlaga Darka Milaniča po tekmi, ki jo gre razumeti kot relativni napredek. Tudi glede na besede, skoraj kompliment Jürgena Kloppa: »Spremenili so povsem svoj slog igre in nam zelo otežili življenje.«

Maribor je domov prinesel spoznanje, kako nadomestiti lastne pomanjkljivosti. Kar pa ne pomeni, da je bil poraz kaj manj težji. Marko Šuler je priznal, da mu ni nič laže. »To so osnove nogometa, prepoceni zadetek,« je povedal za Val 202, ko se je spomnil na tretji, zadnji zadetek, ko je Daniel Sturridge izkoristil mariborsko ubadanje s sodnikom. Tretji res ni bil potreben, še en v nizu nepotrebnih, pri čemer je znova puščalo na levi, kjer je Maribor prejel že v Sevilli in obakrat proti Liverpoolu. »Cicibanska napaka, to se ne sme zgoditi,« je Aleksander Rajčević obžaloval zakrivljeno enajstmetrovko. Ni imel svojega večera, najprej mu je ušel Mohamed Salah, igralec tekme, zabil je v delčku sekunde. »Vemo, od koga smo izgubili,« je Aleks Pihler raje pristavil takoj po tekmi.

Toda Maribor, ki ima točko več kot Benfica, Feyenoord in Anderlecht in pri –13 ne najslabše gol razlike v konkurenci, je več kot o Liverpoolu lahko izvedel o sebi. S petimi v vrsti, tremi štoperji in konservativni taktiki podrejenima bočnima igralcema, lahko parira – celo z zgolj enim treningom v tem sistemu – tudi z boljšimi od sebe. Kaj in kje je zmanjkalo? »Če jim daš meter prostora, pridejo do udarca. Ni lahko ustavljati teh napadov celo tekmo,« je priznal Jasmin Handanović, ki je v prvem polčasu sijajno posredoval ob odbitku Jean-Clauda Billonga, v drugem polčasu pa ubranil enajstmetrovko Jamesu Milnerju, a bil nemočen ob vseh treh golih.

Za uspeh, končni remi, je zmanjkalo tudi več pomoči na sredini, kjer Pihler in Kabha nista pritisnila ravno takrat, ko je Liverpool navalil v nadaljevanju. Najprej ob boku, nato še s kombinacijo Emreja Cana in Jamesa Milnerja, ko je prvi neubranljivo zadel. »V prvem polčasu smo igrali dobro, nekaj časa sploh niso imeli rešitev. Zato obžalujemo zaradi hitrega zadetka v drugem polčasu. Njihovo vodstvo nam je vzelo nekaj energije, ki se je vrnila z obranjeno enajstmetrovko Handanovića. Ni bilo dovolj za drugačen razplet,« je ocenil Milanič. »Saj smo vedeli, da bo Maribor tako igral. Vse je v potrpljenju in da narediš pravo stvar v pravem trenutku. Težje je bilo, ko smo imeli žogo. Maribor je imel tudi strele in to je čisto v redu,« pa je dejal Klopp, zadovoljen, ker je Liverpool – po zmagi Seville proti Spartaku (2:1) – zdaj na vrhu skupine E.

Mariborčani si niso privoščili še enega eksperimenta, kjer bi proti (naj)boljšim preverjali, če lahko tekmujejo s taktiko iz domačega prvenstva. Tudi zato, ker so igrali pred 2500 svojimi navijači. »Lepo je sedla, škoda le, da je šla preveč po sredini,« je Martin Milec obžaloval svoj strel, ki je šel ravno proti golu in Kariusu, za katerim so bili mariborski navijači. »Dali so nam dodaten zagon,« je vijoličasti desant pohvalil tudi Handanović. Njegove obrambe pa bodo na koncu tiste, ki jih bodo navijači dolgoročno najbrž še najbolj izpostavljali.