S telefonsko aplikacijo eMore je mogoče ob odkritju sovražnega govora na spletu ali nasilja v fizičnem življenju z nekaj stiski gumbov podatke poslati v centralno zbirališče v Italiji. Vseevropski projekt v Sloveniji promovira Mirovni inštitut, ki je tudi sam nenehna tarča besednih napadov s politične desnice.

Partizani in domobranci

»Tovrstni projekti so, kot tudi vse druge oblike odzivanja, še kako pomembni. Še posebej, ker je slovensko pravosodje na tem področju povsem odpovedalo,« pravi direktorica Mirovnega inštituta Neža Kogovšek Šalamon. Večkrat smo že poročali, da ob očitnih primerih sovražnega govora – denimo ob pozivih k streljanju beguncev ali ob zanikanju holokavsta – tožilstvo v njih ne najde znakov kaznivih dejanj, češ da je od hujskanja do izvedbe napadov še dolg korak. Projekt eMore pa je namenjen ravno temu – proučevanju povezav med hujskanjem po spletu in fizičnimi napadi.

Evropski projekt, ki ga podpira EU, so v zadnjih tednih iz Slovenije oblegali različni nestrpneži, ki so v sporočila, objavljena na mednarodni spletni strani, vpeli lokalno »folkloro«: obsojanje peterokrakih zvezd, defamacijo novinarjev, nevladnih organizacij in druge običajne teme s slovenskih spletnih forumov. »Sovražni oziroma diskriminatorni govor pa ustvarja okolje za naslednjo stopnjo, zločine iz sovraštva. Ne pozabimo, da do genocidov ne bi prišlo, če storilcem ne bi spodbujevalci prej pripravili terena s hujskanjem,« opozarja Neža Kogovšek Šalamon.

Projekt eMore je sicer eden iz vrste sorodnih iniciativ za zajezitev naraščajoče nestrpnosti v družbi. Na podoben način v Sloveniji delujeta platformi Spletno oko in Svet za odziv na sovražni govor. Najnovejši podatki, ki pa še niso uradno dostopni, kažejo, da sta v Sloveniji skoraj dve tretjini sovražnega govora usmerjeni proti veri (v praksi je videti, da večinoma proti islamu) in proti prebežnikom. Prav tako skoraj dve tretjini sovražnega govora »potujeta« po družbenih omrežjih.

Ruski vpliv

Videti pa je, da ti mehanizmi delujejo prek nacionalnih meja. Objave so v različnih državah podobne, delno prilagojene lokalnemu okolju ali pa celo povsem prekopirane od drugod. Nedavno se je denimo na spletnih portalih od ZDA do Slovenije pojavil izmišljeni plakat nemške stranke Levica, ki naj bi pozival k ukinjanju »dominacije bele rase v Nemčiji«. Prikazan je kot uradni predvolilni slogan nemške stranke, kar je seveda absurdno. A za razširjanje nestrpnosti zelo prikladno, češ, poglejte levičarje – njihov program je zatiranje belcev…

V zadnjih mesecih pa je več novinarskih preiskav časopisnih hiš, kot sta New York Times in Independent, razkrilo, da utegne za tovrstnimi viralnimi objavami, ki pogosto temeljijo na izmišljenih dogodkih in sfabriciranih posnetkih, stati ruska politika. »Vse od Trumpove izvolitve strokovnjaki poročajo, da je Kremelj podvojil razširjanje lažnih novic,« je v posebnem časopisnem poročilu zapisal tudi vplivni New Republic. »Včasih so zgodbe povsem izmišljene, večkrat pa so zavajajoče, pristranske.« Gre predvsem za poročila o neresničnih napadih migrantov na Evropejce, denimo domnevna posilstva, ali razgrajanje po ulicah. »Gre za spodkopavanje demokratično izvoljenih voditeljev, poglabljanje razlik med ljudmi, vzpodbujanje družbenega nemira in povzročanje kaosa na zahodu služi interesom Kremlja,« povzema situacijo New Republic.