Severni Koreji so ZN že naložile nekaj restrikcij, med drugim pritiskajo na vodstvo, da ustavi svoje jedrske programe. V avgustu so prepovedali tudi izvoz oglja, kar je Severno Korejo stalo okoli milijardo dolarjev, približno tretjino letnega izvoza.

ZDA zdaj zahteva popolno prepoved uvoza olja Severni Koreji, prepoved izvoza izdelkov severnokorejske tekstilne industrije, zamrznitev premoženja Kim Jong Una in njegove vlade, prepovedali pa bi jim tudi potovati iz države. Posledično bi tudi prebivalcem prepovedali delo v tujini.

Kitajska bi sankcije ZN podprla

Pričakovano je bilo, da se bosta Rusija in Kitajska tem prepovedim uprle. Obe namreč Severni Koreji izvažata olje, zato se zavzemata za alternativne predloge in diplomacijo. Kitajski zunanji minister Wang Yi pa je danes izjavil, da je Kitajska pripravljena podpreti nadaljnje ukrepe ZN proti Severni Koreji zaradi jedrskega poskusa, ki ga je ta nedavno izvedla.

»Glede na novo dogajanje na Korejskem polotoku se Kitajska strinja, da bi se moral ZN dodatno odzvati s sprejetjem potrebnih ukrepov,« je bil na novinarski konferenci v Pekingu jasen Wang. Dodal je, da Kitajska vztraja pri stališču, da so lahko sankcije in pritisk le polovica rešitve, medtem ko morajo drugo polovico predstavljati dialog in pogajanja.

Rodman bi zgladil spore med Trumpom in Kim Jong Unom

Dennis Rodman, bivši košarkar NBA, pa se je ponudil, da bo poskusil urediti napete razmere med ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom in severnokorejskim predsednikom Kim Jong Unom, s katerima pravi, da se dobro razume. Za Good Morning Britain je v sredo povedal: »Želim urediti, da bi se vsi med sabo lepo razumeli.« Predlog njegove mediacije je, da se Trump pogovori s Kimom in poskuša najti skupna stališča, brez kakšnih nasilnih izidov.

Severna Koreja zagrozila s povračilnimi ukrepi

Severnokorejski minister za zunanjo trgovino Kim Yong-jae je na Vzhodnem ekonomskem forumu v ruskem Vladivostoku zagrozil z obsežnimi povračilnimi ukrepi v primeru večjega pritiska ZDA na državo. Dodal je, da Severna Koreja potrebuje jedrsko orožje za zagotavljanje stabilnosti na korejskem polotoku. Kritiziral je tudi južnokorejskega predsednika Moon Jae-ina in japonskega premierja Shinza Abeja, ker sta se na forumu zavzela za ostrejše sankcije proti Pjongjangu.

Kitajska z diplomatskim protestom zaradi okrepitve protiraketnega sistema

Na Kitajskem menijo, da namestitev novih raket ameriškega protiraketnega sistema THAAD ne bo rešila varnostnih razmer, temveč bo spodkopala strateško ravnotežje v regiji. »Južno Korejo in ZDA pozivamo, da upoštevajo varnostne zadržke in interese Kitajske ter ostalih držav v regiji in zaustavijo okrepitev protiraketnega sistema,« je dejal tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Geng Shuang.

Okrepitvi protiraketnega sistema sicer nasprotujejo tudi v sami Južni Koreji. V vojaški bazi Seongju, 300 kilometrov južno od prestolnice Seul, je danes približno 400 ljudi protestiralo proti namestitvi štirih novih raket blizu njihovega mesta. Protestnik menijo, da bodo zaradi namestitve v primeru severnokorejskega napada postali ključna tarča. V protestih je bilo ranjenih več deset protestnikov in policistov.