Eksplozija je na odmaknjenem območju, kjer Pjongjang izvaja jedrske poskuse, davi okoli 5.20 po srednjeevropskem času povzročila potres z magnitudo 6,4. Temu je nekaj minut kasneje sledilo novo tresenje tal z magnitudo 4,6. Po navedbah kitajskega seizmološkega centra bi lahko šlo za podor oziroma posedanje tal po eksploziji.

Po podatkih južnokorejske agencije za potrese je bil tokratni poskus od pet- do šestkrat močnejši kot peti jedrski poskus, ki ga je Severna Koreja izvedla skoraj natanko pred letom dni, 9. septembra 2016. Po navedbah britanskega BBC naj bi bila bomba petkrat močnejša od tiste, ki je v drugi svetovni vojni uničila japonski Nagasaki in ubila 74.000 ljudi.

Nekaj ur pred tem so severnokorejski mediji poročali, da so njihovi znanstveniki razvili napredno vodikovo bombo, ki jo lahko namestijo na medcelinsko balistično raketo. Po navedbah severnokorejske tiskovne agencije KCN ima bomba moč več sto kiloton, detonirajo pa jo lahko na visoki višini. Severnokorejski voditelj Kim Jong Un je danes obiskal tovarno, kjer so to orožje nameščali na raketo, so dodali.

Tokio vložil protest

Japonski zunanji minister Taro Kono je že pred tem potrdil, da je šlo za jedrski poskus. Kot je dejal, gre za »skrajno neopravičljivo dejanje« in dodal, da je Tokio vložil protest pri severnokorejskem veleposlaništvu v Pekingu.

Ameriški predsednik Donald Trump in japonski premier Shinzo Abe sta v sobotnem telefonskem pogovoru, še pred novim jedrskim poskusom Pjongjanga, govorila o Severni Koreji. »Voditelja sta potrdila pomembnost tesnega sodelovanja med ZDA, Japonsko in Južno Korejo v luči naraščajoče grožnje, ki jo predstavlja Severna Koreja,« so po pogovoru sporočili iz Bele hiše.

Iz Bele hiše sporočili, da bodo Severno Korejo »gospodarsko odrezali«

Iz sveta se vrstijo obsodbe novega severnokorejskega jedrskega poskusa. Peking je preizkus vodikove bombe ostro obsodil in kritiziral Pjongjang, ker ignorira mednarodne obsodbe njegovega jedrskega programa. Južna Koreja je zahtevala najostrejše sankcije proti Pjongjangu, poskus sta najostreje obsodili tudi Rusija in Japonska.

Trump je na twitterju zapisal, da besede in dejanja Severne Koreje »ostajajo sovražna in ogrožajo ZDA«.

V nizu tvitov je zapisal še, da »v Južni Koreji ugotavljajo, kot sem jim povedal, da njihovo govorjenje o pomirjenju s Severno Korejo ne bo delovalo, saj tam razumejo le eno stvar«.

Trump je za danes sklical srečanje s sodelavci za nacionalno varnost, je minuli mesec poskrbel za vznemirjenje z grožnjo, da čakata Pjongjang »ogenj in gnev«, če bo še naprej grozil Združenim državam, tokrat pa se je neposrednim grožnjam za zdaj izognil.

Iz Bele hiše so sporočili, da pozorno spremljajo dogajanje, predsednik pa se bo danes srečal s svojo ekipo za nacionalno varnost. Finančni minister Steven Mnuchin je že napovedal sveženj sankcij, s katerimi bodo Severno Korejo »gospodarsko odrezali«, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Preizkus obsodila tudi Merklova in Macron

Severna Koreja »je ignorirala splošno nasprotovanje mednarodne skupnosti njenemu jedrskemu programu in izvedla jedrski poskus. Kitajska vlada izraža odločno nasprotovanje in to ostro obsoja,« je na spletni strani zapisalo kitajsko zunanje ministrstvo, kot poroča francoska tiskovna agencija AFP.

»Severno Korejo pozivamo, da sprejme močno željo mednarodne skupnosti po denuklearizaciji in upošteva relevantne resolucije Varnostnega sveta Združenih narodov,« so še zapisali. Pozvali so jo še, »naj preneha z napačnimi dejanji, ki poslabšujejo razmere in niso v skladu z njenimi interesi, ter se vrne k reševanju problema prek dialoga«.

Francoski predsednik Emmanuel Macron se je zavzel za »zelo odločen« odgovor mednarodne skupnosti in Varnostni svet ZN pozval k »hitremu odzivu na severnokorejsko kršitev mednarodnega prava«. K »jasnemu in enotnemu odgovoru« je pozval tudi Evropsko unijo, navaja AFP.

Macron je o tem po telefonu govoril tudi z nemško kanclerko Angelo Merkel. »Kanclerka in predsednik sta se strinjala, da je Severna Koreja prekršila mednarodno pravo in da mora mednarodna skupnost odločno nastopiti proti tej eskalaciji,« so po pogovoru sporočili iz urada Merklove. Zavzela sta se za ostrejše sankcije EU proti Pjongjangu, so še zapisali.

Tudi visoka zunanjepolitična predstavnica EU Federica Mogherini je VS ZN pozvala k »odločnemu in učinkovitemu« odzivu. Severno Korejo je v imenu EU pozvala k ukinitvi jedrskega in balističnega programa. Režim severnokorejskega voditelja Kim Jong-una je pozvala k dialogu.