Zaradi dotrajanosti je javno podjetje Vodovod-Kanalizacija danes začelo prenovo objektov in materialov na območju vodohrana Rožnik, ki predstavlja enega izmed najstarejših delov ljubljanskega vodovodnega sistema. Stari vodohran je bil namreč postavljen leta 1890. V javnem podjetju so pojasnili, da so obnovitvena dela nujna za zagotavljanje varne oskrbe s pitno vodo.

»V času del, ki bodo končana predvidoma jeseni, oskrba uporabnikov s pitno vodo ne bo motena,« so zagotovili v Vodovod-Kanalizaciji. Delovna vozila bodo v času prenove do gradbišča znotraj vodohrana prišla mimo parkirišča ob bazenu Tivoli, Švicarije in Cekinovega gradu po poti Pod turnom. Zaradi tega v Vodovod-Kanalizaciji obiskovalce prosijo za previdnost in razumevanje.

Razložili so, da so po pregledu objektov in vodovodnega sistema ugotovili, »da so korenine najbližjih dreves na nekaterih mestih poškodovale vodovodni sistem, ponekod pa celo prodrle vanj«. Ravno zaradi tega bodo morali zamenjati tudi vodovodne cevi znotraj ograjenega območja vodohrana. Vrednost vseh del je ocenjena na 350.000 evrov brez davka na dodano vrednost. Gradbena dela bo opravilo podjetje CMC Ekocon, za arboristična dela pa bo zadolžena družba Tisa, so še dodali.

Ker je vodohran znotraj Krajinskega parka Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib in ker so nekateri deli vodohrana spomeniško zaščiteni, so pri pripravi projekta prenove zaposleni v Vodovod-Kanalizacija sodelovali s strokovnjaki Zavoda za gozdove Slovenije, Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije in Zavoda za varstvo narave. »Strokovnjaki so skupaj izbrali traso obnove cevovodov in način poteka del, ki bo najmanj vplival na obstoječi drevesni sestav in v čim manjši možni meri posegal v območje drevesnih korenin. Oblikovali so tudi ukrepe za zaščito dreves na gradbišču, s katerimi bo investitor zaščitil rastni prostor dreves in preprečil mehanske poškodbe korenin, debel in krošenj,« so zagotovili v Vodovod-Kanalizaciji in dodali, da bodo najstarejša drevesa zaščitili s posebno ograjo.

Kljub temu pa bo v skladu z dovoljenji padla ena starejša bukev in devet mlajših dreves, so povedali v javnem podjetju. Pojasnili so, da bodo ta drevesa posekali, ker s koreninami ogrožajo vodovodni sistem oziroma ker so bila posamezna drevesa poškodovana v žledu leta 2014 in bi s časom tako ali tako propadla. Tisa bo med drugim na starejših drevesih odstranila tudi suhe veje nad objekti, potjo in ograjo vodohrana.