Na arhitekturnem natečaju za celovito prenovo Slovenskega narodnega gledališča Drama Ljubljana je ocenjevalna komisija prvo nagrado podelila arhitekturni rešitvi biroja Bevk Perović arhitekti. Če se drugi kandidati ne bodo pritožili na odločitev komisije, bo Drama lahko z omenjenim birojem sklenila pogodbo o izdelavi projektne dokumentacije. Prvonagrajeni arhitekturni biro je ponudil, da omenjeno dokumentacijo izdela za 1,92 milijona evrov brez davka na dodano vrednost.

»Avtorji so s svojo preprosto in premišljeno zasnovo prenove in dozidave starega gledališča po vseh merilih izpolnili zahteve iz natečajne naloge in se od vseh, tudi sorodnih predlogov, najbolj približali pričakovanjem razpisovalca,« je v obrazložitvi rezultatov natečaja zapisala ocenjevalna komisija, ki je arhitekturni rešitvi Bevk Perović arhitektov »brez zadržkov soglasno prisodila prvo nagrado«.

Stavijo na kulturni evro

Ocenjena vrednost celovite prenove Drame po načrtih Bevk Perović arhitektov je nekaj manj kot 26,7 milijona evrov brez davka na dodano vrednost. Ministrstvo za kulturo, ki bo financiralo prenovo, ima v letošnjem proračunu in proračunu za prihodnje leto zagotovljenih le po 900.000 evrov za Dramo. A poleg izdelave projektne dokumentacije bo ministrstvo za kulturo moralo v prihodnjih letih financirati še odkup prostorov v sosednji Nemški hiši od Mestne občine Ljubljana, izdelati konservatorski načrt, spremeniti občinski podrobni prostorski načrt in izvesti arheološke raziskave.

Finančna konstrukcija za gradnjo pa še ni končana. Na kulturnem ministrstvu so maja povedali, da bodo denar za prenovo Drame morali zagotoviti iz proračuna. Pojasnili so, da bodo z zakonom o zagotavljanju sredstev za nekatere nujne programe v kulturi oziroma s kulturnim evrov zagotovili »dodatna namenska sredstva za nekatere nujne programe v kulturi, za sanacijo najbolj ogroženih in najpomembnejših enot kulturne dediščine in javne kulturne infrastrukture, med drugim za izvedbo celovite prenove SNG Drama Ljubljana«. Na ministrstvu so takrat ocenili tudi, da bi gradnjo lahko začeli predvidoma v letu 2019. Napovedi o skorajšnjem začetku dolgo potrebne prenove so vsekakor spodbudne, a v tem trenutku je glede na zagotovljena sredstva težko oceniti, ali so tudi dejansko uresničljive.

NUK II po drugem natečaju še vedno ne napreduje

Projekt prenove Drame ima že dolgo brado. Pred skoraj tremi desetletji je namreč padla odločitev, da je Drama potrebna celovite prenove. Leta 2002 je bila na arhitekturnem natečaju tudi že izbrana najboljša rešitev za prenovo. A na koncu do uresničitve teh načrtov ni prišlo, Drama pa še vedno deluje v funkcionalno in tehnično neustreznih prostorih.

Velja omeniti, arhitekturni biro Bevk Perović arhitekti je bil zmagovalec natečaja za še eno pomembno kulturno stavbo v Ljubljani – za gradnjo nove Nacionalne in univerzitetne knjižnice (NUK II) nižje ob Slovenski cesti. Natečaj je bil končan maja 2012, od takrat do danes pa arhitektom sploh ni uspelo pripraviti še vse potrebne dokumentacije, saj država oziroma ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport nima denarja za plačilo dokumentacije. Na direktoratu za investicije na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport so namreč povedali, da v proračunih za letošnje in prihodnje leto nimajo zagotovljenega denarja za nadaljevanje projekta. Po podatkih z ministrstva so biroju Bevk Perović arhitekti do zdaj plačali le idejno fazo projekta NUK II, ki je znašala okoli 348.500 evrov. Za preostanek projektne dokumentacije bi ministrstvo potrebovalo še nekaj manj kot 1,6 milijona evrov. Tudi v primeru NUK II je bil arhitekturni natečaj leta 2012 že drugi arhitekturni natečaj za izbor najboljše rešitve za gradnjo nove knjižnice.