V za zdaj prvem znanem tovrstnem incidentu na sirskem nebu je ameriški pilot v nedeljo sestrelil sirskega lovskega bombnika. Nejasno ostaja, ali je bila z ukazom za sestrelitev seznanjena ruska stran, kot določa dogovor o izogibanju zračnim konfliktom. Slednja je namreč tovrstno zatrjevanje Washingtona zanikala. Navedb, da je šlo za samoobrambno akcijo ameriško vodene koalicije proti Islamski državi (IS) zaradi sirskega bombardiranja položajev sirskih demokratičnih sil (SDF) v bližini Rake, pa Moskva ni komentirala. Zahtevala je podrobno preiskavo incidenta, hkrati pa opozorila, da odslej spremlja s protiletalsko obrambo in raketnimi sistemi vsa zahodna letala na sirskem nebu zahodno od Evfrata. Neposredne grožnje o njihovi sestrelitvi ni objavila, z nedeljskim iranskim raketnim napadom na položaje militantnih skupin na sirskem vzhodu pa dobiva državljanska vojna v Siriji nove razsežnosti.

Nedeljski incident se je zgodil v bližini Rasafe jugozahodno od Rake. Sledil naj bi poprejšnjemu sirskemu bombardiranju položajev protirežimskih sirskih demokratičnih sil z ameriško podporo pri kraju Tabkah na bregu umetnega jezera Asad na Evfratu. Ameriško centralno poveljstvo je sporočilo, da je po prvem bombnem napadu stopilo v stik z rusko stranjo po vzpostavljeni krizni telefonski povezavi in zahtevalo prekinitev napadov, nato pa ukrepalo v skladu s »kolektivno obrambo s partnerskimi silami«, ki obkoljujejo neuradno prestolnico samooklicane Islamske države v Siriji.

Je IS drugoten cilj Damaska?

Sirske vladne sile so se proti Raki premaknile potem, ko so po večmesečnih spopadih ponovno osvojile večinoma do tal porušeni Alep izpod delnega nadzora z Al Kaido povezane fronte Al Nusra. Med prodiranjem na vzhod jim je uspelo izpod nadzora IS iztrgati nekaj manjših krajev ter naftnih vrelcev v po Raki poimenovani provinci, na pol poti do samega mesta pa so naletele na protirežimske sirske sile, ki se tam tudi spopadajo z IS. V zadnjih tednih so letala ameriško vodene koalicije že nekajkrat posredovala proti sirskim vladnim silam v spopadih s SDF in jim preprečila napredovanje proti mejnim območjem z Jordanijo in Irakom. Vsa ta posredovanja je Washington podobno kot zdajšnjo sestrelitev sirskega vladnega lovca utemeljeval s samoobrambo.

Sirske demokratične sile, v katerih glavno poveljniško vlogo opravljajo pripadniki kurdske milice YPG, so danes potrdile ameriške navedbe o napadih sirske vladne vojske na njihove položaje jugozahodno od Rake. Tiskovni predstavnik SDF Talal Selo je danes dejal, da je Damask obširne letalske, topniške in tankovske napade sprožil minulo soboto, in opozoril, da bodo sledili povračilni udari, čeprav je njihov cilj Islamska država.

Koalicija kurdsko-arabskih milic z ameriško podporo svoj pritisk na mudžahide v Raki krepi od lanskega novembra, sirske vladne sile pa je do nedavnega niso opredeljevale kot pomembnejši cilj in so bile osredotočene na prevzemanje nadzora nad južnimi provincami Deir al Zor in Badia. Pri tem Damask zatrjuje, da je bil cilj njihovega letalstva IS, ter opozarja, da je bila sestrelitev letala »očiten poskus spodkopavanja prizadevanj sirske vojske kot edine učinkovite sile, da se s svojimi zavezniki bojuje proti terorizmu na lastnem ozemlju«. Moskva pa je Združene države tudi pozvala, da spoštujejo ozemeljsko celovitost Sirije in se vzdržijo enostranskih vojaških akcij proti njej.