Rex Tillerson je kot prvi visoki predstavnik nove ameriške administracije po lastnih besedah prišel v Moskvo zato, da bi razumel, zakaj se Rusija in ZDA tako globoko ne razumejo, ter da bi ugotovil, ali obstajajo poti za premostitev teh razlik. Pred začetkom pogovorov z ruskim kolegom Sergejem Lavrovom je ameriški zunanji minister še dejal, da pričakuje odkrito in pošteno razpravo, ter dodal, da bi morali ostajati washingtonski komunikacijski kanali z Moskvo odprti. Lavrov je po navedbah Reutersa Tillersonu na začetku pogovorov dejal, da ne bi smelo priti do novih ameriških vojaških napadov na Sirijo. Ponovil je, da je bilo raketiranje sirskega letalskega oporišča nezakonito, izrazil pa je pričakovanje, da bosta z ameriškim gostom iskreno govorila o oblikovanju protiteroristične koalicije.

Pogovori med Lavrovom in Tillersonom so po kratkih izjavah za novinarje trajali tri ure in o njih ni bilo natančnejših poročil, je pa tiskovna predstavnica ruskega zunanjega ministra Marija Zaharova kmalu po tistem, ko je morala sedma sila zapustiti sobano, prek družbenega omrežja facebook usmerila kritiko na ameriške novinarje, ki da so se vedli kot na bazarju, s kričečimi vprašanji, naslovljenimi na Lavrova. Svoje je na račun ZDA že pred tem povedal Lavrovov namestnik Sergej Rjabkov, ki je za rusko državno agencijo RIA dejal, da sta »primitivnost in neotesanost značilnosti retorike, ki zdaj prihaja iz Washingtona«. Izrazil je upanje, da ne bosta postali temelj ameriške zunanje politike.

Po urah ugibanja Tillerson pri Putinu

Ves čas pogovorov zunanjih ministrov je viselo v zraku vprašanje, ali bo Američana sprejel Vladimir Putin, ki je že dopoldne povedal, da so odnosi med državama po nastopu nove administracije pod vodstvom newyorškega nepremičninskega mogotca Donalda Trumpa postali še bolj težavni. Za televizijo Mir je izjavil: »Lahko bi rekli, da se stopnja zaupanja v naših delovnih odnosih, predvsem na vojaškem področju, ni izboljšala, celo nasprotno, poslabšala se je.« Po večurnem čakanju, ki je pri ruskem predsedniku v odnosu do tujih predstavnikov postalo že prislovično, sta se popoldne Tillerson in Putin vendarle srečala, čeprav je Kremelj pred prihodom ameriškega zunanjega ministra po poročanju Reutersa sporočil, da takšnega srečanja ne bo.

Torkov prihod Tillersona v Moskvo je zaradi znanih ruskih dvomov o odgovornosti Bašarja Al Asada za množično zastrupitev s sarinom zapletel ameriški obrambni minister Jim Mattis z izjavo, da je osebno preučil obveščevalne podatke ter da je brez sence dvoma za napad s kemičnim orožjem na lastne ljudi odgovoren sirski režim. Je pa podobno kot že nekateri drugi ameriški predstavniki poudaril, da je bil raketni napad na letališče, ki ga uporablja tudi ruska vojska, odgovor na sirsko kršenje mednarodnega prava, ki je uporabo bojnih plinov prepovedalo že pred skoraj sto leti, da pa so ZDA še naprej osredotočene na premagovanje Islamske države, ki je »neposredna grožnja Evropi in končno tudi ZDA«.

Sredi Tillersonovih pogovorov v Rusiji pa se je oglasil tudi Donald Trump. Za televizijski kanal Fox Business Network je dejal, da Putin podpira osebo, ki je resnično zlobna, kar je slabo za ves svet. Ko je opozoril na Al Asadove napade na civiliste, je dejal, da ko vidiš otroke brez rok, nog in obrazov, veš, da je Al Asad žival. Otrok iz Mosula ali Jemna ni omenil.

Pričakovan novi ruski veto v ZN

V Združenih narodih je medtem potekala še ena vročična seja varnostnega sveta, po kateri naj bi po pričakovanjih Rusija še osmič z vetom preprečila resolucijo o Siriji. Ameriška veleposlanica pri ZN Nikki Haley je Rusiji sporočila, da se »izolira od mednarodne skupnosti z vsako bombo, odvrženo na sirske civiliste s strani Al Asadovega letalstva, in z vsakim Al Asadovim poskusom, da sestrada druge do smrti. Vladimir Safranov, ki je na položaju ruskega predstavnika v ZN po nedavni nenadni smrti veleposlanika Vitalija Čurkina, je vztrajal, da je tako sklepanje prehitro. »Osupel sem nad takšnim sklepanjem. Nihče še ni obiskal kraja zločina. Kako že vse veste?« je spraševal.