Kanada spada med tiste redke države, ki imajo dokaj strpno in liberalno imigrantsko politiko. S prihodom Justina Trudeauja na čelo vlade je postala Kanada še bolj razumevajoča do beguncev iz držav, ki sta jih prizadeli vojna in lakota. Kanadski premier je osebno na letališču pričakal prvo skupino sirskih družin, ki so jih organizirano pripeljali v Kanado iz begunskih centrov, predvsem na Bližnjem vzhodu. Boljše in varnejše življenje je v letu 2011 v Kanadi poiskalo več kot 25.000 prosilcev za azil, lani je bilo v prvih devetih mesecih takšnih nekaj več kot 16.000. Kaže pa, da se je pri Kanadčanih spremenil odnos do politike »odprtih vrat«. Ni jih več toliko, ki bi bili ponosni na svojo razumevajočo politiko do iskalcev azila. To kaže raziskava, ki jo je pred kratkim opravila javnomnenjska agencija Ipsos v sodelovanju z Reutersom, a je zajela samo en specifičen segment priseljenske problematike.

Ilegalce pošljite nazaj!

Kanada se je namreč zadnje čase soočala z velikim povečanjem ilegalnih prihodov migrantov prek svoje južne meje oziroma meje z ZDA. Ko je novi prebivalec Bele hiše Donald Trump potrdil, da ne bo odstopil od svojih predvolilnih obljub, da bo ZDA »očistil« ilegalnih imigrantov in da bo izgnal celo v ZDA rojene potomce staršev, ki nimajo urejenega statusa, je nastal problem. Kanadsko mejo poskuša ilegalno prestopiti vse več migrantov, ki jim v ZDA grozi izgon. V javnomnenjski raziskavi so anketirance povprašali, kaj naj Kanada naredi s takšnimi prebežniki. Kar 48 odstotkov jih meni, da je treba ilegalne imigrante vrniti v ZDA, medtem ko jih 36 odstotkov meni, da jim je kljub ilegalnemu prihodu treba omogočiti, da zaprosijo za azil. Zmanjšalo se je tudi število tistih, ki podpirajo Trudeaujevo liberalno imigrantsko politiko v primerih ilegalnih prihodov. Samo 36 odstotkov vprašanih premierja podpira, 37 pa ne. Tistih, ki so ga podpirali, je bilo pred dvema mesecema 51 odstotkov. Čeprav večina nasprotuje dodelitvi azila ilegalnim priseljencem, je še vedno več tistih, ki v povečanem številu ilegalnih prehodov meje ne vidijo resnejše grožnje varnosti (46 odstotkov), kot tistih, ki menijo, da bodo v Kanadi poslej manj varni (41 odstotkov).

Brian Lee Crowley, vodja Inštituta za javno politiko Macdonald-Laurier, je ob objavi rezultatov javnomnenjske raziskave dejal, da nenadzorovan in povečan pritisk ilegalnih migrantov iz ZDA, ki ga lahko pričakujejo ob še bolj doslednem uresničevanju Trumpove politike »očiščenja Amerike«, lahko postane resen problem za vlado Justina Trudeauja.

Dovolj zgovoren je podatek, da je pred tremi meseci 17 odstotkov Kanadčanov nadzor na imigracijo uvrščalo med največje državne probleme (za zdravstvom, davkarijo, nezaposlenostjo in revščino), danes pa je takšnih že 23 odstotkov.