Kanadska policija je za nedeljski naklepni umor šestih oseb v mošeji v Quebecu obtožila kanadsko-francoskega študenta. Policija za zdaj noče govoriti o motivih 27-letnega Alexandra Bissonnetta za napad na Islamski kulturni center Quebeca, ki je pretresel Kanado, premier Justin Trudeau pa ga je označil za »teroristični napad na muslimane«.

Bissonnette, študent politologije in antropologije na univerzi Laval, ki stoji tri kilometre stran od mošeje, pred sodiščem danes ni govoril in se tako tudi ni izrekel o krivdi. Policija meni, da je deloval sam oziroma da gre za tako imenovanega osamljenega volka. V nevladni organizaciji Welcome to Refugees pa so zapisali, da je bil Bissonnette znan po svojih skrajnodesničarskih stališčih, da je simpatiziral s francosko nacionalistično populistko Marine Le Pen in bil obenem šovinist.

V napadu so bili ubiti univerzitetni profesor, mesar, farmacevt, računovodja in dva državljana Gvineje. Ranjenih je bilo devetnajst ljudi, pet jih je še v bolnišnici. Skupno je bilo med napadom v mošeji približno petdeset oseb.

V Kanadi, ki ima 36 milijonov prebivalcev, živi milijon pripadnikov islamske vere. Trudeau jih je po napadu neposredno naslovil, rekoč: »Imamo vas radi, podpiramo vas in bomo vedno branili vaše pravice.«

Množična streljanja so v Kanadi redka, polmilijonski Quebec pa je mirno mesto, v letu 2015 so obravnavali dva umora. Islamofobija je sicer tudi v Quebecu postala tema pogovorov, predlani je potekala precej živahna razprava o prepovedi nikaba, ki pokriva obraz.

Trumpova administracija je Kanadi izrekla sožalje in ponudila vso potrebno pomoč. Tiskovni predstavnik Bele hiše Sean Spicer pa je ocenil, da je streljanje v Quebecu »grozljivo opozorilo, zakaj moramo biti na preži in zakaj predsednik deluje proaktivno, ko gre za našo državno varnost«. Kanada je po napovedi ameriškega predsednika Donalda Trumpa, da begunci ne smejo več v ZDA, sicer sporočila, da so jim njena vrata odprta.