Stranka modernega centra (SMC) in Janševi slovenski demokrati (SDS) se vse pogosteje znajdejo na istem bregu, je bilo včeraj slišati v drugih parlamentarnih strankah. Do takšnega sklepa jih je privedlo dogajanje na sredini seji parlamentarnega odbora za kmetijstvo, kupčkanje o fiskalnem svetu in kandidatih za ustavne sodnike, glasovanje o kandidatih za nadzornike Slovenskega državnega holdinga (SDH)… Osamljena niso bila niti namigovanja, da je na obzorju nova – velika koalicija, kar pa tako v SMC kot v SDS zanikajo.

Nenaravne gozdarske koalicije

»Zakaj nastajajo neke nenaravne koalicije pri državnih gozdovih, ko se stranka iz opozicije SDS, ki jo vodi gospod Janša, in stranka, ki jo vodi gospod Židan, povežeta tako, da bosta varovali stare zgodbe na področju gozdov?« se je pred dobrim letom čudil premier Miro Cerar, potem ko je SD tudi s pomočjo opozicijske SDS dosegla, da vlogo skupščine družbe Slovenski državni gozdovi (SiDG) opravlja vlada in ne SDH, kot je želela Cerarjeva SMC. No, na sredini terenski seji parlamentarnega odbora za kmetijstvo v Kočevju se je zgodila nova »nenaravna« gozdarska koalicija. Tokrat jo je s SDS sklenila prav SMC.

Tik pred koncem seje, na kateri so poslanci razpravljali o poslovanju SiDG, je predsednik odbora Tomaž Lisec (SDS) predlagal sprejetje petih sklepov. Zaradi pomislekov, da se na terenskih sejah sklepov, ki niso vnaprej pripravljeni, ne sprejema, so poslanci najprej glasovali o tem, ali se bodo o njih sploh opredeljevali. Ob podpori štirih članov SMC jim je to uspelo. V nadaljevanju so – zahvaljujoč istim štirim poslancem SMC – dobili dovolj glasov vsi predlagani sklepi SDS, nanašajoči se na strategijo družbe SiDG do leta 2026. Ta dokument je za 13.800 evrov napisala svetovalna družba P & S Capital, a se je zataknil v vladi. Ministrstvo za gospodarstvo se zavzema za to, da bi SiDG odpiral svoje žage in vzpostavljal zbirne centre za les, ministrstvo za finance temu nasprotuje.

Turbulentno zadnje leto mandata

So pa lesni zbirni centri zbližali stranki SDS in SMC, saj med drugim predlagata, da je treba osnutek strategije SiDG zavrniti, vlada kot skupščina te družbe pa naj odpokliče svoje nadzornike, če se izkaže, da strategija, ki so jo sprejeli, ne sledi sklepom in volji vlade. Toda vlada je SiDG le naložila, naj preveri možnost vzpostavitve zbirnih centrov za les, ni ji pa zapovedala, da jih mora vzpostaviti. Svetovalno podjetje P & S Capital je pripravilo izračun upravičenosti logistično-sortirnih centrov in ugotovilo, da bi povzročali nepotrebne stroške in pomembno zniževali dobičkonosnost poslovanja podjetja.

To je zelo razburilo nekatere poslance SMC, zato so na seji odbora za kmetijstvo podprli sklepe, ki jih je predlagala SDS, prvak DeSUS Karl Erjavec pa meni, da so pravno nevzdržni in da nimajo nobenega učinka. »Zato je toliko manj razumljivo, zakaj prihaja do takšnega neformalnega sodelovanja med največjo pozicijsko in največjo opozicijsko stranko,« je poudaril Erjavec. Na vprašanje, ali še obstaja koalicija SMC-SD-DeSUS, je odgovoril: »Večkrat sem že dejal, da v zadnjem letu mandata pričakujem več turbulence. Vlada in vsi trije predsedniki koalicijskih strank delujemo kot koalicija, bojim pa se, da so nekateri poslanci že začeli špekulirati, ker se zavedajo, da bodo težko ponovili svoj mandat. Ta problem zlasti vidim v SMC.«

»Ni razloga za dramatiziranje«

Poslanci SMC in SDS so si bili ponovno blizu ob včerajšnjem odločanju o kandidatih za nova nadzornika SDH. Vlada je na dve izpraznjeni mesti predlagala Franca Žmavca, ki je blizu SMC, in Željka Puljića, za katerega navijajo v DeSUS. Prvi je na parlamentarni mandatno-volilni komisiji dobil potrebno podporo, drugi ne. Pri takšnem razpletu je pomembno vlogo odigrala prav SDS, saj je vodja njihove poslanske skupine Jože Tanko predlagal, da o kandidatih odločajo ločeno. Medtem ko so poslanci opozicije in SD Puljiću nasprotovali, so se vsaj nekateri poslanci SDS pri Žmavcu očitno vzdržali.

»Menimo, da bi moralo glasovanje potekati v paketu in da je prišlo do kršitve zakonodaje,« pravi Karl Erjavec. Zakon o SDH namreč določa, da »daje državni zbor soglasje k celotnemu predlogu vlade in ga ne more spreminjati«. Zato predsednik DeSUS pričakuje, da bo pred končnim odločanjem o nadzornikih SDH v državnem zboru mnenje podala tamkajšnja zakonodajnopravna služba. »Če zakon ne bo spoštovan, obstaja velika verjetnost, da poslanska skupina DeSUS v tej zgodbi ne bo sodelovala,« je poudaril prvi med poslanci stranke upokojencev Franc Jurša.

»Razloga za dramatiziranje ni,« pa je včeraj mirila vodja poslanske skupine SMC Simona Kustec Lipicer. Po njeni oceni zakonodaja dopušča ločeno glasovanje o kandidatih, če gre zgolj za popolnitev nadzornega sveta SDH. Izpostavila je tudi, da bo njihova poslanska skupina o podpori kandidatoma za nadzornika SDH odločala v začetku prihodnjega tedna in da se o tem z Janševo stranko niso dogovarjali. »Ne gre za oblikovanje nove koalicije. Naša stranka dela vse, da bo sedanja koalicija preživela do konca mandata,« je zagotovila.