Predsednik Borut Pahor je opravil pogovore o kandidatih za ustavne sodnike še s poslanci DeSUS, NSi, Združene levice in drugimi. Dan pred tem je govoril z »velikimi« strankami SMC, SD in SDS.

Po današnjem krogu je Pahor sporočil, »da uživajo akademik Marijan Pavčnik, ddr. Klemen Jaklič in dr. Matej Accetto dovolj široko podporo za izvolitev«. Profesor na ljubljanski pravni fakulteti Pavčnik naj bi bil po političnem prepričanju v sredini med levico in desnico, profesor na isti fakulteti Accetto velja za levo-liberalnega, Jakliča, ki predava na ameriškem Harvardu, pa uvrščajo na desnico.

Res pa je, ugotavlja Pahor, da poslanske skupine »želijo in pričakujejo predlog štirih kandidatov hkrati«. Na ustavnem sodišču se namreč marca in aprila iztečejo mandati štirih sodnikov.

Paketno glasovanje

Kot je znano, je »paketno glasovanje« o štirih kandidatih naenkrat predvsem v interesu SDS, ki želi, da bi bila med novimi ustavnimi sodniki dva kandidata desnice, zlasti Jaklič. Da je v pogovoru s predsednikom Pahorjem pristal na kandidaturo, pa nam je v elektronskem pismu potrdil vrhovni sodnik Rudi Štravs. Štravs, član civilnega oddelka najvišjega sodišča, je bil nedavno eden od favoritov v kandidaturi za predsednika vrhovnega sodišča.

Da je bil Štravs omenjen v pogovorih, nam je med drugimi potrdil tudi vodja poslanske skupine SD Matjaž Han. V Pahorjevem kabinetu pa o Štravsu (še) niso hoteli govoriti, rekoč da »postopek še ni končan«. »Ko bo predsednik republike dobil ustrezno podporo za četrtega kandidata, vas bomo o tem obvestili,« so nam sporočili. Zagotovili so, da bo predsednik upošteval željo poslanskih kandidatov in četrtega kandidata predlagal »čim prej«. Za zdaj poslanci pričakujejo, da bi o novih ustavnih sodnikih glasovali že na marčni seji.

Skrivnostni z imenom četrtega kandidata so bili tudi v NSi. »Predsednik nam je dejal, naj razmislimo o četrtem kandidatu in mu povemo svoje predloge. Povedali smo mu jih, a javno jih ne želimo razkrivati, saj bi jih nasprotni politični pol takoj označil za desničarje in bi nastal nov problem,« pravi vodja poslanske skupine NSi Matej Tonin.

Združena levica ni za kupčijo

Naši pogovori s poslanci in poznavalci dogajanja pa potrjujejo Pahorjevo ugotovitev, da imajo Accetto, Pavčnik in Jaklič možnosti za široko podporo. V koalicijskih strankah pravijo, da bodo zavoljo političnega dogovora, ki vključuje tudi aktualno dogovarjanje o članih fiskalnega sveta, za katere parlament potrebuje dvotretjinsko soglasje – nekateri temu pravijo tudi »politično kupčkanje« – podprli Jakliča, četudi se je diskreditiral na protestih pred vrhovnim sodiščem v podporo Janezu Janši. Vprašanje pa je, ali bodo koalicijske stranke pripravljene podpreti še Štravsa, če ga bo Pahor dokončno predlagal. Zlasti ni jasno, ali bo Pahor sredinskim in levim strankam lahko Štravsa – če ga bo promoviral – predstavil kot sredinskega kandidata. Nekateri naši sogovorniki pravijo, da je kot izkušen vrhovni sodnik sicer strokovno dobro podkovan, da pa načeloma sodi v (zmernejše) desničarske kroge.

Le Združena levica je Pahorju sporočila, da v tovrstnih »kupčijah« ne bodo sodelovali.