Podjetnik Marko Kovačič, ki se ga je prijel vzdevek župan v senci, je zjutraj dobil nepričakovan obisk. Na njegova vrata so potrkali kriminalisti Policijske uprave Maribor. Odvzeli so mu prostost in v njegovi prisotnosti opravili hišno preiskavo stanovanja in poslovnih prostorov. Zbirali so dodatna obvestila v zvezi s storitvijo kaznivega dejanja zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti.

Najvplivnejši svetovalec mariborskega župana Andreja Fištravca je že vajen takšnih preiskav. Nazadnje so ga kriminalisti kazensko ovadili konec leta 2014 zaradi suma goljufije in oškodovanja delavcev; primer je od takrat že prestal sodno preiskavo.

Tokratni obisk kriminalistov je povezan s spornim poslom paraobčinskega podjetja Farmadent. Član sveta zavoda Mariborskih lekarn Bogdan Čepič je leta 2015 – v času izredne revizije spornega posla – policiji naznanil sum storitve kaznivega dejanja pri nabavi interaktivnih tabel.

Čeprav je nekdanji Farmadentov direktor Aleš Mlinarič tedaj obremenil Kovačiča, je policija lani prekinila predkazenski postopek in okrožnemu tožilstvu v Mariboru poslala zgolj poročilo, da ni zaznala utemeljenega suma storitve uradno pregonljivih kaznivih dejanj. Na tožilstvu so nato preučili poročilo in ocenili, da si sumljivi posel zasluži dodatne kriminalistične poizvedbe, med katerimi so prišli do novih – očitno obremenjujočih – ugotovitev.

Posel starih znancev iz študentskih dni

Za kaj gre v tej zadevi? Po neuradnih informacijah naj bi Kovačič nekdanjemu direktorju Farmadenta leta 2013 naročil nakup devetih interaktivnih tabel.

Več kot 50.000 evrov vreden posel je Mlinarič sklenil s podjetjem Telesistemi. Vendar to ljubljansko podjetje ni nikoli dobavilo naročenega blaga. Pravzaprav naj bi bilo zgolj nekakšen posrednik v poslu, dejanski dobavitelj tabel bi namreč moralo biti Kovačičevo podjetje Svarog. Farmadent je posel s Telesistemi zaprlo z naročilom drugih storitev – vzpostavitve podatkovnega centra in vzdrževanja računalniške opreme –, ki so farmacevtskega grosista nazadnje stale skoraj dvakrat več kot je bila vrednost prvotne pogodbe. Ni zanemarljiv podatek, da je prokurist Telesistemov stari Kovačičev znanec Peter Režonja, ki je bil eden soustanoviteljev zavoda Svarog.

»Storitve kaznivega dejanja je osumljena odgovorna oseba družbe, ki je zlorabila svoj položaj. Da bi sebi in svoji družbi pridobila premoženjsko korist, se je s poslovnim partnerjem dogovorila, da mu bo dobavila blago in v ta namen tudi izstavila ustrezne poslovne listine,« je sporočil Miran Šadl iz Policijske uprave Maribor. »To je storila, čeprav je vedela, da blaga ne bo nikoli dobavila. Ob tem je nastala velika premoženjska škoda.« Po hišnih preiskavah so kriminalisti Kovačiča izpustili na prostost. Prepričan je, da ni zagrešil nič nezakonitega, tudi zato, ker je družba Telesistemi izjavila, da s spornimi posli ni bila oškodovana.

Tudi prva ovadba Kovačiča je povezana z interaktivnimi šolskimi tablami. Po naših podatkih naj bi si ovadeni podjetnik z goljufijami pridobil več kot 100.000 evrov protipravne premoženjske koristi, svoje nekdanje zaposlene pa naj bi oškodoval za dobrih 60.000 evrov. Kovačič je zatrjeval, da sporni posli niso bili goljufivi in da se ni nameraval premoženjsko okoristiti, čeprav denarja, ki ga je prejel za nakup tabel, ni nikoli nakazal angleškemu dobavitelju. Dobavljenih tabel pa ni izročil najmanj šestim domnevnim oškodovancem, ki so Kovačiču že nakazali kupnino.