V želji, da bi se v prihodnje več študentov iz socialno šibkih družin lahko udeležilo študijskih izmenjav v tujini in tam pridobilo dragocene mednarodne izkušnje, je vladna služba za razvoj in evropsko kohezijsko politiko podprla dva programa za spodbujanje mobilnosti študentov iz socialno šibkejših okolij, ki bosta vključevala študente iz ljubljanske in mariborske univerze.

Za izvedbo programov Mobilnost za študente iz socialno šibkejših okolij na obeh univerzah bodo namenili skoraj 740.000 evrov, od tega bo kar osemdeset odstotkov oziroma 590.000 evrov prispeval evropski socialni sklad. Programa bosta potekala pod okriljem programa Erasmus+, ki ga bo izvajal Center za mobilnost in evropske programe izobraževanja in usposabljanja.

Namen programov Mobilnost za študente iz socialno šibkejših okolij je izboljšanje udeležbe slovenskih študentov, ki prihajajo iz socialno šibkejših družin, na programih mednarodne mobilnosti ter posledično povečanje učinka mobilnosti in pridobivanja novih kompetenc za potrebe trga dela, so sporočili iz službe, kjer pričakujejo, da bodo študenti poleg pridobivanja novih kompetenc in strokovnega znanja na izmenjavah v tujini lahko izboljšali tudi znanje jezika, spoznali delo v drugačnem okolju, se naučili prilagajati in sodelovati ter postali bolj samostojni ter samozavestni. »Bolj kakovostno in mednarodno odprto visokošolsko izobraževanje bo prek bodočega delovanja visokošolskih diplomantov na trgu dela posredno vplivalo tudi na internacionalizacijo drugih sektorjev družbe,« so še prepričani v službi za razvoj in evropsko kohezijsko politiko.