Razpisanih mest v srednjih šolah je po podatkih ministrstva za izobraževanje veliko več, kot je devetošolcev, ki bodo letos kandidirali zanje. Osnovno šolo letos končuje 17.448 učencev, ki bodo lahko kandidirali za skupno 23.440 vpisnih mest na srednjih šolah. Presežek vpisnih mest je v večini regij, kar pa ne pomeni, da je večini učencev mesto na želeni šoli zagotovljeno. Marsikje je to odvisno tudi od odločitev drugih bodočih dijakov.

Ali šola od mene zahteva posebne spretnosti?

Največkrat bodoči dijaki določeno šolo spoznajo na informativnih dnevih. Vsekakor pa je dobro, da že pred tem pokukajo v razpis za vpis v srednje šole in preverijo, ali je za program, v katerega se želijo vpisati, treba opraviti poseben preizkus nadarjenosti ali spretnosti. Zanj se je treba na šoli, kjer bodo preizkusi potekali, prijaviti najkasneje do 28. februarja, z obrazcem, dosegljivim na spletni strani ministrstva. Preizkuse bodo šole izvajale med 6. in 18. marcem, potrdila o opravljenih preizkusih pa bodo izdale najkasneje do 27. marca.

Prijavo za vpis v srednjo šolo morajo dijaki oddati do 4. aprila. Vsak odda samo eno izpolnjeno prijavnico, razen učencev in dijakov, ki se želijo poleg izbranega programa vzporedno vpisati tudi v program umetniška gimnazija (glasbena in plesna smer). Učenci osnovnih šol prijavnico skupaj s potrebnimi dokazili praviloma oddajo na osnovni šoli, drugi kandidati pa bodisi na osnovni šoli, kjer so končali osnovnošolsko izobraževanje, bodisi neposredno na izbrani srednji šoli.

V pričakovanju informacij o stanju prijav

Po prijavnem roku bo ministrstvo najkasneje do 7. aprila na spletnih straneh objavilo stanje prijav za vpis po posameznih programih oziroma šolah. Spremembo obsega razpisanih mest oziroma odločitev o morebitnem zmanjšanju obsega razpisanih mest bo objavilo najkasneje do 21. aprila. Učenci, ki se bodo prijavili za vpis v roku in bodo želeli svojo odločitev spremeniti, lahko do 25. aprila prijavo prenesejo na drugo srednjo šolo oziroma v drug program, ne glede na število prijavljenih na tej na novo izbrani šoli. Po tem roku šole praviloma ne bodo več sprejemale prenesenih prijav, dokler postopek za izbiro kandidatov na šolah, kjer bo vpis omejen, ne bo končan, to je do 30. junija.

Če bo število prijavljenih učencev in dijakov za vpis v posamezni program srednjega izobraževanja tudi po koncu prenosa prijav večje od razpisanega števila mest v tem programu, bo šola s soglasjem ministra sprejela sklep o omejitvi vpisa. O tem bodo učence in dijake (šole) obvestile najpozneje do 6. junija 2017, ministrstvo pa bo na svojih spletnih straneh 30. maja objavilo, katere šole bodo omejile vpis (in v katerih programih).

Še več člankov pri priloge Izberite pravo šolo! preberite tukaj.

Omejitve vpisa vodijo v izbirni postopek

Vsi prijavljeni učenci in dijaki bodo praviloma med 19. in 22. junijem do 14. ure izbranim šolam predložili dokazila o izpolnjevanju vpisnih pogojev. O točnih datumih in urah jih bodo obvestile šole. Učenci in dijaki, prijavljeni na šole brez omejitve vpisa, bodo po predložitvi izvirnikov spričeval na vpogled ali kopij izvirnikov vpisani. Učenci in dijaki, prijavljeni na šole oziroma v programe z omejitvijo vpisa, bodo po predložitvi izvirnikov vseh dokazil na vpogled (spričeval in dokazil o doseženem številu točk iz nacionalnih preizkusov znanja ter potrdil o točkah, doseženih v skladu z merili, ki jih je določila posamezna šola) ali kopij izvirnikov vseh dokazil sodelovali v izbirnem postopku.

Na šolah, ki bodo omejile vpis, bo izbira učencev potekala tako, da bodo srednje šole v prvem krogu po merilih, ki jih izpostavljamo v okviru, izbrale učence za 90 odstotkov razpisanih mest. O rezultatih izbire bodo učenci obveščeni na šoli. Ministrstvo bo 23. junija na spletnih straneh objavilo spodnje meje 1. kroga izbirnega postopka. V 2. krogu izbirnega postopka sodelujejo le tisti kandidati, ki se po 1. krogu izbirnega postopka niso uvrstili na izbrano šolo. Ti bodo kandidirali za 10 odstotkov prostih mest na vseh srednjih šolah, ki bodo vpis omejile, in za vsa še prosta mesta na drugih srednjih šolah. Na podlagi ponujenih prostih mest se bodo odločili za tiste programe oziroma šole, na katere bi se želeli vpisati. Po (prioritetnem) vrstnem redu bodo lahko našteli do 10 šol oziroma programov, v katere bi se želeli vpisati, ter svoje namere najkasneje do 27. junija (do 14. ure) oddali na srednji šoli, na katero so prijavljeni. O razvrstitvi na eno od naštetih srednjih šol bodo obveščeni 30. junija (do 14. ure) na šoli, na kateri so oddali svoje namere za 2. krog.

In končno – vpis!

Tisti, ki bodo izbrani v prvem krogu izbirnega postopka, bodo do 22. junija vpisani. Tisti, ki v prvem krogu ne bodo izbrani, bodo imeli po drugem krogu izbirnega postopka dve možnosti. Če bodo razvrščeni na šolo, na kateri so oddali prijavnico, se bodo tam vpisali. Če pa bodo razvrščeni na drugo šolo, bodo svojo prijavnico in dokumente prevzeli ter jih do 4. julija (do 14. ure) prenesli na srednjo šolo, na katero bodo razvrščeni, in se tam vpisali.

Tisti, ki jim niti v drugem krogu izbirnega postopka ne bo uspela uvrstitev na katero od izbranih šol, pa bodo imeli na voljo še drugi prijavni rok. Prosta vpisna mesta bodo objavljena na spletnih straneh ministrstva najkasneje 5. julija. Srednje šole pa bodo sprejemale prijave oziroma vpisovale bodoče dijake, dokler bodo imele prosta mesta, vendar najdlje do 31. avgusta.