Zelena proračunska in davčna reforma, čeprav predstavlja enega od (trenutno) dvanajstih strateških razvojnih projektov te vlade, že dve leti tiči na mestu. Nov udarec ji je zdaj zadal EIPF – Ekonomski inštitut pri ljubljanski pravni fakulteti, ki analize obstoječih okoljskih dajatev ni opravil, kot bi moral. Na ministrstvu za okolje in prostor se še niso odločili, kako naprej.

Z reformo davkov in subvencij, da bodo nagrajevali okolju prijazne dejavnosti ali vsaj ne bodo spodbujali škodljivih praks, želi vlada v Sloveniji med drugim doseči tudi gospodarski zagon in vizijo za trajnostni gospodarski razvoj, zmanjšati proračunski primanjkljaj in poskrbeti za blaženje vplivov podnebnih sprememb. Ključni del zelene reforme bo preureditev sistema okoljskih dajatev, ki bo temeljila na analizi prednosti, pomanjkljivosti in smiselnosti trenutnih sorazmerno visokih dajatev in tudi olajšav. Okoljski davki po podatkih Eurostata predstavljajo skoraj štiri odstotke slovenskega BDP, kar državo uvršča v sam vrh lestvice članic EU. Višje okoljske dajatve imajo le še na Danskem.

Analiza ni bila ustrezna

Analiza obstoječih okoljskih dajatev v Sloveniji bi morala med drugim pojasniti, kolikšne stroške imajo državni organi in zavezanci zaradi pobiranja teh davkov, s kakšnimi administrativnimi ovirami se pri tem srečujejo, koliko okoljskih davkov država sploh pobere in kakšen vpliv imajo ti na uresničevanje okoljskih politik vlade.

K oddaji ponudb za izvedbo analize je okoljsko ministrstvo povabilo ljubljanski ekonomsko in pravno fakulteto, mariborsko ekonomsko-poslovno fakulteto, revizijsko-svetovalno podjetje Deloitte Slovenija, Inštitut za ekonomska raziskovanja in inštitut EIPF, ki je ponudil najnižjo ceno. Februarja letos je ministrstvo z njim podpisalo pogodbo, inštitut pa je v pogodbeno določenih rokih oddal poročilo o projektu, vendar v njem »vsebinsko ni ustrezno analiziral problematike, kot je bila zahtevana v projektni nalogi, ki je sestavni del pogodbe«. Inštitut EIPF je zato ostal brez plačila, na ministrstvu pa se še niso odločili, kako naprej.