Ob stavki zdravnikov v največji bolnišnici brez operacije ostanejo približno trije od desetih bolnikov, ki bi sicer prišli na vrsto. Povprečno je v teh dneh zaprtih deset operacijskih dvoran od 54, so potrdili v največji bolnišnici. Prihodnji teden bi lahko odpadla polovica vseh operacij, napovedujejo v UKC Ljubljana. Tamkajšnji zdravniki so se medtem zavzeli za zaostritev stavke. Ta bi dodatno ohromila delovanje bolnišnice.

Danes o morebitni zaostritvi

Za zdaj so zdravniki svoje delo omejili na 40 ur na teden, ob zaostritvi pa bi obravnavali le še tiste bolnike, ki jih morajo po zakonodaji – med drugim otroke, nosečnice, starejše ljudi in nujne primere. Glavni stavkovni odbor Fidesa bo o tem odločal danes. V UKC Ljubljana se sicer bojijo, da se že pri sedanjem načinu stavke ne bodo več mogli držati zakonodaje, ki otroke do 18. leta in druge ranljive skupine varuje pred njenimi posledicami.

Že sedanja oblika stavke naglo krči število zdravljenj. Anesteziologi kljub stavki sicer delajo več kot 40 ur na teden, so pojasnili v bolnišnici, so jih pa morali razporediti drugače kot sicer. Prednost so dali nujnim posegom. Ob odpadanju dela nenujnih operacij in pregledov zaposleni v UKC Ljubljana pričakujejo večji naval na urgenco konec tedna.

Zavrnili očitke o pritiskih

Na včerajšnjem zboru so tamkajšnji zdravniki v nasprotju z zbori v preteklih letih, na katerih so tudi javno spregovorili o svojih izkušnjah, razpravljali za zaprtimi vrati. »Mladim zdravnikom se je težko izpostavljati, saj se bojijo posledic. Ko so ljudje sproščeni, lažje povedo, kje so pritiski. Tako lahko ukrepamo,« je dejal predstavnik Fidesa Milenko Stankovič. Zdravniki so jih opozorili na pritiske nekaterih predstojnikov v UKC Ljubljana, je potrdil predsednik Fidesa Konrad Kuštrin. V službi za odnose z javnostmi UKC Ljubljana so očitke o pritiskih zavrnili. »Vodstvo UKC Ljubljana ne ovira zaposlenih, ki stavkajo. Mora pa delo kljub stavki potekati tako, da pacientom ne povzroča škode in da bodo zastoji pri delu čim manjši,« so zapisali. Pacientom, ki potrebujejo informacije o zdravljenjih v času stavke, so svetovali, naj se obrnejo na pristojno kliniko, klinični oddelek ali inštitut.

Kdaj bodo poskrbeli za bolnike, ki so ostali brez operacije?

Tudi v novomeški bolnišnici stavka že povzroča resne težave. Dnevno odpade deset operacij bolnikov, ki bi pri tem potrebovali splošno anestezijo, sta včeraj sporočila direktorica Milena Kramar Zupan in strokovni direktor Milivoj Piletič. Če se bo stavka nadaljevala, bodo od začetka naslednjega tedna opravljali le še nujne operacije. Pred odpovedjo se bodo sicer z vsakim čakajočim bolnikom pogovorili in po potrebi opravili pregled, da bi izključili možnost resnejšega poslabšanja zdravstvenega stanja, napovedujejo v novomeški bolnišnici. Stavka močno vpliva tudi na novomeški radiološki oddelek, kjer bodo od ponedeljka opravljali le nujne preiskave.

Novomeška zastopnica pacientovih pravic Zlata Rebolj opozarja, da bolnišnice svojih pacientov ne bi smele puščati v negotovosti. Tistim, ki so jih v teh dneh obvestili o odpovedi operacij zaradi stavke, bi morali po njenem mnenju dati jasnejše informacije, kdaj bi bili lahko na vrsti. »Naj pojasnijo, kdaj bodo poskrbeli za zdravljenja, ki so jih zdaj odložili. Vodstva bolnišnic bi morala vedeti, kako bodo v prihodnje organizirali delo v njih,« je poudarila. Reboljeva je sicer prepričana, da se bodo zaradi stavke občutno podaljšale čakalne dobe v celotnem slovenskem zdravstvu, kar bo stiske bolnikov še povečalo.