Stavki, ki se bo začela 8. novembra in jo je napovedal sindikat zdravnikov Fides, se pridružuje še sindikat družinskih zdravnikov Praktikum. Poleg omejitve dela na 40 ur tedensko bodo bolnike pogosteje pošiljali v bolnišnice oziroma h kliničnim specialistom.

S pogostejšimi napotitvami bodo začeli hkrati z začetkom stavke. »Vsem zdravnikom družinske medicine bomo priporočili, naj ob oceni, da bolnika niso mogli obravnavati, kot bi bilo treba, zaradi zmanjševanja tveganja zapletov napotijo na dodatno diagnostiko in preglede. To ne pomeni, da bodo bolniki dobili napotnico ob prehladu, jo bodo pa na primer dobili, ko bo zdravnik ocenil, da obstaja tveganje za kaj prikritega pri njihovih težavah,« je napovedal predsednik Praktikuma Igor Muževič. Zavedajo se, da bo to povečalo število bolnikov v bolnišnicah oziroma pri kliničnih specialistih, je dodal, a hkrati je v drugih delih zdravstva po njihovem vendarle več rezerve kot v osnovnem. »Kliničnih specialistov je petkrat več kot družinskih zdravnikov.«

1200 namesto 1800 bolnikov na zdravnika

Družinski zdravniki med svojimi zahtevami izpostavljajo zmanjšanje števila bolnikov, za katere skrbijo. Namesto sedanjega povprečja 1800 bolnikov na zdravnika je cilj 1200 bolnikov na zdravnika, kar pa bi omogočile šele dodatne zaposlitve. Po njihovem jih manjka okoli 500, opozarjajo pa še, da mladi zdravniki tudi zaradi slabih razmer v osnovnem zdravstvu pogosto zapuščajo specializacije družinske medicine. Lani se je za to odločilo 36 specializantov, je spomnil Muževič, letos pa 16, v kar še niso vštete morebitne menjave ob jesenskem razpisu za specializacije.

Zdravnikom bi olajšali prehod med koncesionarje

Da bi se v prihodnje več mladih odločilo za družinsko medicino in pri njej vztrajalo, bo treba izenačiti izhodiščno plačilo zdravnikov, ugotavljajo v Praktikumu. Danes je ob krajši specializaciji za družinske zdravnike nižje. Zahtevajo tudi zmanjšanje administrativnih obremenitev, ki družinskim zdravnikom jemljejo čas za neposreden stik z bolniki. Vlada na njihove zahteve doslej ni odgovorila, pojasnjujejo v Praktikumu.

Ob polemikah, ki spremljajo aktualni predlog sprememb zakona o zdravstveni dejavnosti, pa so dodali še zahtevo po lažjem pridobivanju koncesij. »Vsak družinski zdravnik bi moral imeti možnost, da lahko dela kot koncesionar, če neko področje družinskega zdravnika potrebuje. Zdravstvene domove in njihovo krepitev sicer podpiramo, a doslej niso uspeli privabiti zadostnega števila zdravnikov, tako da je treba omogočiti še druge oblike dela. Dostopnost je treba povečevati tako v zdravstvenih domovih kot s koncesionarji,« meni Muževič.