Gen energija, drugi državni energetski steber (kamor denimo sodijo krška nuklearka, hidroelektrarne na spodnji Savi in največji trgovec z elektriko Gen-I), je bila do junija letos samo polovična lastnica Gen-I, ki je največji slovenski trgovec z elektriko in drugo največje slovensko podjetje po prihodkih sploh. Ko se je Petrol, lastnik druge polovice Gen-I, odločil to prodati, je Gen energija z nakupom 12,5-odstotnega lastniškega deleža poleti prvič sama prevzela večinski delež (62,5 odstotka) v hčerinskem podjetju; predsednik uprave Gen energije Martin Novšak pa je zdaj nadzornikom predlagal nakup še dodatnega 12,5-odstotnega deleža, tako da bi »mati« v Gen-I postala skupno 75-odstotna lastnica in hčerinsko družbo posledično lastniško in poslovno povsem obvladala.

Vsi so se zavili v molk

Novega predsednika nadzornega sveta Gen energije Karola Petra Peršoljo smo vprašali, ali so nadzorniki Novšakov predlog potrdili in kateri argumenti so pri tem prevladali; skopo nam je odpisal, da ne komentirajo posameznih korakov do zaključka postopka. S tem, da »postopek« očitno poteka, nam je našo informacijo torej nehote potrdil. Zanimivo pa je, da so se glede tega v zadnjih dneh v molk zavili prav vsi poslovno-politični viri, kar nakazuje, da so se »zadeve Golob« očitno lotili z vso skrbnostjo in resnostjo. Glede na prejšnje izjave nadzornikov in cilje, katerim so se zavezali, pa sploh ni dvoma, da bodo Novšakov predlog podprli.

O smiselnosti ukrepa, s katerim prevzema popolni nadzor nad trgovcem z elektriko, se je uprava Gen energije (torej Novšak) dogovorila z nadzornim svetom (torej lastnikom, državo) že maja 2015, ko je Novšak prevzemal nov mandat za vodenje posavskega energetskega stebra. Zaveza, ki sta jo Novšak in nadzorni svet tedaj podpisala, torej pridobiti večinski oziroma absolutno obvladujoči delež v Gen-I, je tako zdaj izpolnjena. Razen če se v Krškem ne odločijo deleža v hčerinskem podjetju še povečati, tja do popolnega lastništva, če bo to nujno za obvladovanje podjetja.

Golob je imel pretirano proste roke

Pridobitev nadzora nad hčerinskim trgovcem z elektriko, ki je bil na lestvici 100 najboljših in največjih poslovnih skupin, ki jo je izdelala družba Bisnode, po skupnih prihodkih v letu 2015 celo na drugem mestu, takoj za Petrolom, je po mnenju lastnikov v vsakem primeru nujna. Navsezadnje je Gen-I na 1,79 milijarde evrov celotnih prihodkov v letu 2015 ustvaril samo 8 milijonov evrov dobička, kar je manj kot polodstotni donos. Nadzorniki Gen energije so za to po svoje krivili tudi Novšaka, ki je bil do letos nadzornik Gen-I, pa se v njegovo poslovanje ni pretirano vtikal in je Robertu Golobu, prvemu možu Gen-I, pri poslovanju puščal pretirano proste roke.

Nadzorniki pa za zaključek »operacije« pripravljajo še druge ukrepe, med katere sodita zlasti dva: priprava nove družbeniške pogodbe o prodaji električne energije iz podjetij sistema Gen energije svojemu hčerinskemu trgovcu in seveda imenovanje novega prokurista ali nadzornika Gen-I; to funkcijo bo predvidoma zasedel tretji, še ne imenovani član uprave Gen energije, ki bo v Krškem zadolžen za finančno področje. Tega bodo nadzorniki iskali s povabilom, predvidoma do konca letošnjega leta, odločilno besedo pri njegovem imenovanju pa bo v skladu s koalicijskimi dogovori imela vladajoča stranka SMC. V naslednjih treh mesecih bo skratka obroč okoli Roberta Goloba dokončno sklenjen.