Sreda se je v zadnji vasi Zgornjesavske doline, pred mejo z Italijo, začela enako nenavadno, kot se je nenavadno končal torek. Včeraj zjutraj so se v gostilni Uh začeli zbirati krajani in tuhtali, kaj vse lahko ponudijo novopečeni mamici z novorojenčkom, ki je dan prej še kot nosečnica pripešačila v njihovo vas.

Domačinom je sključena obiskovalka padla v oči

Prvi klic, da se po občini Kranjska Gora potika tuja državljanka, domnevno begunka, so krajani policistom namenili zgodaj popoldne, ko naj bi žensko videli v okolici Zelencev, a je policisti tam niso našli, pripovedujejo v gostilni. Pozneje sta jo, ko sta odhajala iz Rateč, opazila domačina Simona in Marko Bačnar. »Sedela je tam ob cesti. Pozorna sva bila nanjo, ker je imela na glavi ruto in ker je bila temnejše poti. Bila sva v avtomobilu, vendar se nisva ustavila. Šele zdaj, ko veva, kaj se je zgodilo, ugotavljava, da je bila res precej sključena, kot da bi jo močno bolel trebuh,« se spominjata.

Okoli četrte ure popoldne so se stvari v vasi začele dogajati z astronomsko hitrostjo, še vedno preplavljena s čustvi pripoveduje Sonja Kavalar iz gostišča Uh. »Gospa je prišla v gostilno na stranišče. Moški del naše ekipe je zaznal, da jo nekaj muči oziroma boli. Posumili so, da ima popadke. Želeli so jo ustaviti, a jih ni razumela in je odhitela čez parkirišče na travnik,« se spominja in pokaže proti glavni cesti. »Tam jo je očitno doletel nov popadek, ob katerem je legla v travo.«

Potem se je začela akcija

Čeprav ne Kavalarjeva ne kdo drug od navzočih še nikoli ni bil priča nenadnemu porodu na prostem, so vsi vedeli, kaj morajo narediti: »Tekli smo k njej, začeli na travnik nositi odeje, rjuhe in vodo. Nismo natančno vedeli, kako bi ji pomagali, saj se je po vsakem popadku odločila, da bo vstala in odšla od tod. A je legla ponovno, ko je prišel nov popadek,« opisuje gostilničarka. Gospa je govorila jezik, ki je spominjal na arabščino, angleško pa ni znala, zato se nikakor niso mogli sporazumeti. »Pomislili smo, da jo motijo moški, zato so se oddaljili in okoli nje smo ostale samo ženske.«

Medtem so krajani poklicali reševalce, zdravnico in policijo iz Kranjske Gore. Ko so policisti ponovno prejeli klic v zvezi s tujo državljanko, so pomislili, da gre za osebo, ki naj bi ta dan v občini beračila. »Ko smo prišli na kraj dogodka, smo opazili, da gre za povsem nekaj drugega kot pa za kršenje javnega reda in miru. Naleteli smo na žensko, ki je potrebovala nujno medicinsko pomoč, to smo ji ponudili po svojih zmožnostih do prihoda reševalcev,« je pojasnil komandir Policijske postaja Kranjska Gora Damjan Lepoša.

»S policistko sva ostali pri njej, jo držali za roko in čakali reševalne sirene, za katere se mi je v navalu adrenalina zdelo, da jih ni od nikoder, čeprav so v resnici reševalci prišli hitro,« nadaljevanje nenavadnega dogajanja opisuje Kavalarjeva. »Upali sva, da se otrok ne bo rodil tu,« je odkrita. Že okoli petih se je zdrava deklica rodila v jeseniški porodnišnici. »Porod je potekal brez težav. Tako mamica kot deklica se dobro počutita,« pravi Eva Macun, predstojnica oddelka za ginekologijo in porodništvo Splošne bolnišnice Jesenice.

Za Slovenijo ni vedela, a morda bo tu ostala

Tako kot Ratečani niso oklevali in so obiskovalki v stiski ponudili pomoč, mama in otrok tudi v jeseniški porodnišnici uživata enako oskrbo kot druge porodnice in novorojenčki. Za vse vpletene pa je dogodek zelo čustven. »Poskušaš narediti vse najboljše. Postaviš se v njeno kožo in pomoč je samoumevna. Ležati na travi v tuji deželi s popadki med tujimi ljudmi, ki te ne razumejo in ne vedo, kaj bi s tabo, zagotovo ni enostavno,« razmišlja Kavalarjeva. Policisti po besedah Lepoše status obiskovalke še ugotavljajo, a kot vedo povedati domačini, gre za begunko, ki je v Rateče pripešačila iz italijanskega Trbiža. Mislila je, da je še vedno v Italiji,« pojasnjuje Macunova in dodaja da si je zdravstveno osebje pri sporazumevanju s porodnico pomagalo s tolmačem. »Ni vedela, kje Slovenija sploh je. Pojasnili so ji tudi, da je v varnem okolju.«

Svoje starosti domnevna Somalka tolmaču ni znala navesti, štela pa naj bi okoli 25 let. To zanjo ni bil prvi porod, pač pa po dosedanjih podatkih porodnišnice tretji, a kje so preostali člani njene družine, doslej pristojnim še ni uspelo ugotoviti. Kot vedo povedati v bolnišnici, je tolmačem že omenila, da namerava v Sloveniji zaprositi za azil.

Na pomoč so ji poleg domačinov že priskočili v jeseniškem Človekoljubnem dobrodelnem društvu Up, kjer so pomagali tako s prevodi kot dobrinami. »Tako mati kot deklica bosta še nekaj dni v porodnišnici in v tem času ne potrebujeta ničesar. Če pa bosta pozneje kar koli potrebovali, bomo to sporočili,« je dejala Macunova. V rateški gostilni Uh dodajajo: »Voziček smo že pripravili.«