Poslanci državnega zbora danes nadaljujejo postopek za zapis pravice do pitne vode v ustavo. Čeprav temu ne nasprotuje nihče, potrjevanje novega 70.a člena, kot ga predlaga posebna strokovna skupina z nekdanjim ustavnim sodnikom Lojzetom Udetom na čelu, verjetno ne bo teklo gladko. Kopja se lomijo pri prenosu pristojnosti z občinske ravni na državno in pri omejitvi izvajanja oskrbe z vodo na neprofitno javno službo.

»Naravno bogastvo Slovenije in njeno prebivalstvo je treba zaščititi pred apetiti velikih korporacij, a tako, da si ne bomo ustvarili novih problemov,« predsednik Združenja občin Slovenije Robert Smrdelj utemeljuje poziv poslancem, naj ne razgradijo obstoječega sistema oskrbe s pitno vodo.

Takšne skrbi so odveč, odgovarja profesor Ude. Ljudje bodo še naprej imeli pravico do samooskrbe, saj v odročnih krajih javna oskrba s pitno vodo niti ni mogoča. »Tudi občinski vodovodi bodo skoraj gotovo povsod ostali. Res pa bo država dobila več pristojnosti in bo poleg zakonitosti po novem nadzorovala tudi primernost in strokovnost organizacije in izvajanja oskrbe s pitno vodo. V občinah, kjer nimajo dovolj denarja, bodo lahko celo zahtevali, naj država poskrbi za javno oskrbo z vodo,« je poudaril Ude.

Oskrba z vodo ne more ostati gospodarska javna služba

Toda komunalna podjetja v okviru Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) temu ne verjamejo. Ustavno komisijo so opozorila, da oskrba z vodo trenutno poteka prek gospodarske javne službe, ki jo večinoma izvajajo v osnovi profitno organizirana podjetja. Kajti tudi javna podjetja so praviloma registrirana kot družbe z omejeno odgovornostjo. Z dopolnitvijo ustave bi te gospodarske družbe po njihovem prepričanju morali preoblikovati v neprofitne javne zavode v lasti države oziroma v upravljanju lokalne skupnosti.

»Nujno to ni, je pa bolj logično,« pravi Ude in pojasnjuje, da lahko tudi profitna podjetja kakšno dejavnost opravljajo neprofitno. Številni izvajalci to že počnejo, po novem pa bodo morali oskrbo z vodo neprofitno izvajati vsi. »Kakor hitro omogočimo koncesije in dobiček, ne moremo več izključiti nobene multinacionalke,« Ude utemeljuje, zakaj oskrba z vodo ne more ostati gospodarska javna služba. Če poslanci danes ne bodo dosegli dogovora, bodo sejo ustavne komisije nadaljevali 3. novembra.