V ZaAB ocenjujejo, da imamo v Sloveniji na področju upravljanja z vodami sicer dobro zakonodajo, a se lahko z navadno večino vendarle vsakomur, ki izpolnjuje z zakonom določene pogoje, podeli koncesijo za oskrbo s pitno vodo.

Prav tako se lahko na predlog katerekoli vlade ali koalicije z navadno večino v DZ v smeri večje liberalizacije oskrbe s pitno vodo spremeni zakonodaja, ki ureja področje voda, opozarjajo.

"Pripravljena sprememba ustave bi določila oziroma podelila univerzalno pravico do pitne vode vsem prebivalcem Slovenije pod enakimi pogoji in preprečila kakršno koli privatizacijo oskrbe s pitno vodo," pravijo.

Na ta način bi se po njihovih navedbah zagotovilo najvišjo obliko pravne zaščite te osnovne življenjske dobrine, "kar je po naši oceni potrebno, saj se pritiski kapitala na vodne vire krepijo po vsem svetu".

V ZaAB so ob tej priložnosti spomnili na lanski zaplet zaradi predloga direktive Evropskega parlamenta in Sveta EU o podeljevanju koncesijskih pogodb.

Do uresničitve največje grožnje za liberalizacijo vodooskrbe sicer tedaj zaradi nasprotovanja evropske državljanske pobude Right2Water ni prišlo. Evropska komisija je namreč vodooskrbo na podlagi peticije o pravici do vode, pod katero se je podpisalo 1,66 milijona državljanov, prepustila v odgovornost nacionalnim, regionalnim in lokalnim oblastem.

Predlog za zaščito vodnih virov v ustavi je že v minulem mandatu pripravila skupina poslancev iz vrst ZaAB, PS, SD, DeSUS in DL. Zaradi predčasnih volitev je bil zakonodajni postopek ustavljen, še preden je prišlo do odločanja o predlogu.