Evropska premiera dokumentarca z naslovom Pred potopom (ang. Before the flood, op. p.), ki ga je režiral Fisher Stevens, producent pa je kar DiCaprio, je bila v petek v Londonu, 30. oktobra pa si ga lahko ogledate na televizijskem programu National Geographic.

V filmu spremljamo DiCapria, ki se o vprašanjih, povezanih s podnebnimi spremembami, pogovarja z raziskovalci in politiki, denimo predsednikom ZDA Barackom Obamo, generalnim sekretarjem OZN Ban Ki Moonom in ameriškim pravnikom in politikom Johnom Kerryjem, ter celo papežem Frančiškom.

Namen filma je pokazati, kako podnebne spremembe vplivajo na naše okolje in kaj za to, da preprečimo propad ogroženih vrst in ekosistemov, lahko storimo sami.

Vse je odvisno od nas

DiCaprio v filmu opozarja na obsežnost problematike in izpostavlja, da je nevarno in arogantno misliti, da lahko ljudje nadzorujemo podnebje. Gledalcem med drugim pokaže, kakšni so učinki zniževanja morske gladine, onesnaževanja na Kitajskem in krčenja gozdov. Razišče, kakšne so možnosti ukrepanja na tem področju, saj pravi, da njegov namen ni prestrašiti ljudi, ampak spodbuditi zavedanje o tem, da je z reševanjem našega planeta potrebno začeti takoj. »Hitro nam zmanjkuje časa,« je opozoril DiCaprio.

Izpostavlja pomen razvoja sončne in vetrne energije ter proizvodnje električnih avtomobilov, saj fosilna goriva (premog, nafta, zemeljski plin) močno onesnažujejo ozračje, med drugim povzročajo smog in kisli dež.

S prstom pa ne pokaže le na velike korporacije in politike, ampak tudi na vsakega od nas. Meni, da bi vsakdo moral premisliti o lastnih navadah, posameznike denimo poziva, naj prenehajo uporabljati palmovo olje, goveje in piščančje meso pa zamenjajo z zelenjavo. Njegovo najpomembnejše sporočilo je kratko in jedrnato: »Vse je odvisno od nas.«