»Ta odločitev in podpora me obvezujeta, da ukrepam,« je po nedeljskem referendumu, na katerem je 98 odstotkov volilcev podprlo predlog vlade, da Madžarska zavrne vse nadaljnje poskuse preseljevanja migrantov na madžarsko ozemlje, zmagoslavno dejal premier Viktor Orban. A ker se je referenduma udeležilo zgolj 43 odstotkov volilcev in je vladi spodletelo preseči 50-odstotni volilni prag, da bi bil referendum obvezujoč, je Orban govoril kot zmagovalec in poraženec hkrati.

V parlamentu je vnovič napovedal, da bo predlagal spremembe ustave, ki bi onemogočile preseljevanje prosilcev za azil na Madžarsko. V skrajno desničarski populistični stranki Jobbik so zaradi Orbanovega fiaska z referendumom terjali premierjev odstop. Po mnenju Gaborja Vonne, predsednika Jobbika, ki že lep čas terja ustavni referendum, na katerem bi ljudstvo odločalo o ustavnih spremembah, s katerimi bi onemogočili preselitve prosilcev za azil, je Orban oslabil madžarski položaj v EU. »Odstopiti morate, kot je to storil David Cameron,« je dejal Vonna.

Bruselj vztraja pri premestitvenih obvezah držav

»Če bi bil referendum pravno obvezujoč, bi bil naš komentar, da ga jemljemo na znanje. Ker pa je volilna komisija referendum razglasila za neveljaven, lahko prav tako rečemo, da ga jemljemo na znanje. Spoštujemo voljo madžarskega ljudstva, tako tistih, ki so volili, kot tistih, ki niso volili,« je v imenu evropske komisije izid madžarskega referenduma komentiral govorec Margaritis Schinas.

Po mnenju Bruslja se mora Madžarska odločiti, kako ravnati z izidom referenduma, pretekle odločitve o premestitvah prosilcev za azil pa morajo spoštovati vse članice.

»Kar je del skupnega evropskega prava, je treba spoštovati, hkrati pa se moramo zavedati, da čudežnih rešitev ni,« je dejal Schinas. Evropska komisija je sicer že večkrat naznanila, da bi lahko ukrepala proti državam članicam, ki ne spoštujejo dogovorov o preselitvi prosilcev za azil iz Italije in Grčije. Odločila bi se lahko za odvzem glasovalnih pravic ali pa tudi za zamrznitev črpanja sredstev iz strukturnih skladov EU. »Komisija si pridržuje pravico ukrepanja proti državam članicam, ki ne izpolnjujejo obvez,« je dejal Schinas in pristavil, da bo komisija ukrepala, ko se ji bo to zdelo primerno. Po mnenju avstrijskega premierja Christiana Kerna madžarski referendum ne bo povzročil sprememb v evropski begunski politiki. Podobno kot zunanji minister Sebastian Kurz tudi Kern sicer ocenjuje, da prerazporeditev beguncev s kvotnim sistemom ta čas ni uresničljiva v Evropi. Luksemburški zunanji minister Jean Asselborn je izid referenduma komentiral z besedami, da so Madžari bolj evropski kot njihova vlada.

Kurz znova razume Madžarsko

»To je slab dan za Viktorja Orbana in dober dan za Madžarsko in Evropsko unijo,« je dejal Asselborn, ki je v preteklosti že razburil Budimpešto z opazko, da bi bilo treba Madžarsko zaradi neizpolnjevanja premestitvenih obvez vreči iz EU. Proti napačnim interpretacijam madžarskega referenduma je sicer svaril avstrijski zunanji minister Sebastian Kurz. »Referenduma ne bi smeli interpretirati tako, da želi Madžarska sprejeti več migrantov,« je dejal Kurz in pristavil, da v Evropi obstaja veliko držav, ki podobno kot Madžarska niso zadovoljne, da nekatere države, predvsem Nemčija, poskušajo drugim vsiliti svojo politiko.