Ameriška medijska hiša CNN je objavila analizo poti nekaterih teroristov, ki so sodelovali v napadu oziroma načrtovanju lanskoletnega napada v Parizu. Poudarili so, da sta potencialna napadalca potovala v koloni beguncev, ki je prečkala Slovenijo. V Avstrijo sta prispela 14. novembra lani, dan po napadih v Parizu (ko je bilo ubitih več kot sto ljudi), in tam zaprosila za azil. Ker pa so preiskovalci ugotovili, da sta povezana z najmanj dvema pariškima napadalcema (sprva so potovali skupaj, a so se v Grčiji ločili) ter še eno osebo, ki je sodelovala pri načrtovanju, so ju v avstrijskem azilnem domu 10. decembra aretirali.

Slovenska policija ju je zaznala

Da sta Alžirec Adel Hadadi in Pakistanec Muhamad Usman, domnevna pripadnika Islamske države (IS), potovala skozi Slovenijo, je potrdila tudi slovenska policija. »Potrdimo lahko, da sta dve osebi, ki so jih tuji varnostni organi povezovali z osebami, odgovornimi za teroristični napad v Parizu, dejansko potovali v sklopu migrantskega vala skozi Slovenijo. Dvom o njuni identiteti, s katerima sta se osebi izkazali na poti skozi Slovenijo, se je pojavil ob dobrem sodelovanju in izmenjavi informacij med slovenskimi in avstrijskimi varnostnimi organi,« so včeraj pojasnili pri policiji.

»V postopku je bilo ugotovljeno, da sta osebi iz Grčije skozi Slovenijo potovali brez osebnih dokumentov, pri registracijskem postopku v Sloveniji pa sta se izkazali z registracijskim kartonom, ki so ga izdale grške oblasti. V postopku preverjanja identitete na slovensko-hrvaški meji sta omenjeni osebi navedli osebne podatke, ki so bili navedeni na registracijskem kartonu grških oblasti. Ob predaji avstrijskim varnostnim organom pa sta navedli druge osebne podatke. Avstrijski varnostni organi so na podlagi določenih obveščevalnih podatkov, ki so jih pridobili, navedeni osebi aretirali.«

Za tretjega, Maročana Abida Tabaunija, ki naj bi po navedbah CNN prav tako potoval skozi Slovenijo, policija nima podatkov, da bi kdaj prišel v našo državo. V Avstrijo je prišel 10. decembra in se v azilnem domu pridružil Hadadiju in Usmanu. Ko se je istega dne začela policijska racija, je od tam izginil. Kako je Tabauni prišel v Avstrijo, če ne skozi Slovenijo, slovenska policija ne ve, nam je povedal predstavnik policije Drago Menegalija. Policija je sicer v sprejemnem centru v Dobovi v tistem času že vzpostavljala sistem fotografiranja in registracije slehernega begunca. Tabaunija so ujeli šele letos poleti, v Bruslju.

Lobnikar: Evrope ni mogoče hermetično zapreti

Policija je posebej poudarila, da napadalca Ahmad Al Mohamad in Mohamad Al Mahmod, ki jima je pred Adelom Hadadijem in Muhamadom Usmanom uspelo priti do Pariza in sta se tam 13. novembra razstrelila, nista potovala skozi Slovenijo, temveč skozi Madžarsko. Skupina se je ločila že v Grčiji, kjer so Hadadija in Usmana ustavili zaradi ponarejenih dokumentov. Zakaj so ju kasneje spustili naprej, ni jasno.

»Ocenjujemo, da je slovenska policija v okviru migrantskega vala izvajala varnostne ukrepe v največji možni meri glede na to, da je šlo za izredne razmere. Zaradi vojnega stanja na območjih, s katerih so prihajali migranti, ter posledično nedelovanja upravnega in varnostnega sistema ni bilo možno kakršno koli preverjanje v teh državah,« so svoj del odgovornosti pojasnili pri slovenski policiji. Zatrdili so še, da »sodelovanje s tujimi varnostnimi organi v konkretnem primeru in tudi na splošno poteka zelo dobro. V zvezi s konkretnim napadom v Parizu je slovenska policija izvedla več kot štiristo preverjanj oseb in je o vseh ugotovitvah sproti obveščala tuje varnostne službe tako prek Europola, Interpola kot tudi prek drugih oblik sodelovanja držav EU in drugih v boju proti terorizmu,« so sporočili pri policiji.

Med varnostjo in svobodo

Branko Lobnikar s fakultete za varnostne vede nas je ob tem opomnil, da gre pri preverjanju oseb vedno za tehtanje med varnostjo in svobodo. »Popoln nadzor je teoretično možen, a to pomeni uvajanje velikega brata, totalnega nadzora vseh,« pravi. »Da bi iskali samo nevarne osebe, slehernike pa pustili pri miru, ni možno.« Lobnikar je prepričan, da je povezovanje teroristične dejavnosti s potovanjem beguncev pretirano, predvsem pa to ni nikakršno odkritje. »Zavedati pa se je treba, da glavni vir terorizma ne prihaja od zunaj, temveč od znotraj. Velikokrat gre za drugo generacijo priseljencev, ki so rojeni v predmestjih evropskih mest in jim država ni dala priložnosti, da bi se vključili v družbo.« Glavnina pariških napadalcev je imela belgijsko in francosko državljanstvo.

Po Lobnikarjevem mnenju tudi ni smiselno in ne humano, da bi zaradi posameznikov, ki so izkoristili begunski koridor, žrtvovali vse begunce in jim povsem zaprli dostop v Evropo. »Bodite prepričani, da teroristične organizacije niso združba neukih, slaboumnih posameznikov, temveč so to visokointeligentni ljudje, ki so sposobni in imajo čas iskati načine, kako izvesti napad v Evropi. Za to ne potrebujejo begunske poti.«