SDS toži državo. Od nje zahteva 886.257,37 evra s pripadajočimi obrestmi. Za tolikšno vsoto naj bi bila namreč po izračunu SDS njihova stranka oškodovana zaradi procesa v zadevi Patria. Ob tem so slovenski demokrati državnemu pravobranilstvu javno predlagali, naj to odškodnino izterja od Branke Zobec Hrastar, Andreja Ferlinca, Branka Masleše, Barbare Klajnšek in drugih sodnic in sodnikov ter tožilcev, »ki so krivo tožili in sodili v zadevi Patria«.

Zaradi Patrie ob glasove in ob denar

V največji opozicijski stranki so prepričani, da je šlo v procesu Patria in v obsodbi ter zaporu Janeza Janše za vnaprej načrtovano rušenje predsednika SDS z namenom, da se stranko onemogoči na parlamentarnih volitvah. »Če do protipravnega ravnanja v procesu Patria ne bi prišlo, bi stranka SDS na predčasnih volitvah leta 2011 in leta 2014 dobila vsaj tako visok odstotek glasov kot na volitvah leta 2008,« so zapisali v SDS. Ker je Janez Janša v času volilne kampanje prestajal zaporno kazen, se je po navedbah slovenskih demokratov velik del volilnega telesa pred dvema letoma odločil bojkotirati parlamentarne volitve. »Zaradi tega je bil izid volitev za SDS bistveno manj ugoden, kot bi bil v primeru, če bi v kampanji lahko sodeloval tudi Janez Janša. Več kot sto tisoč volilcev SDS se namreč zaradi politično motiviranega in ugotovljeno nezakonitega kazenskega postopka zoper predsednika SDS volitev ni udeležilo, saj niso želeli glasovati na volitvah, ki so jih ocenili za nelegitimne,« so ugotovili slovenski demokrati. In dodali, da je zaradi manjšega števila glasov stranki pripadlo tudi manj proračunskega denarja.

»Tožba je politična«

Na vrhovnem sodišču so bili v današnjem odzivu na Janševo tožbo zadržani. »Z informacijo o tožbi smo za zdaj seznanjeni zgolj iz medijskih vprašanj ter spletnih objav. Zaradi spoštovanja pravnega reda je zunaj okvira pravnih postopkov pred sodišči ne moremo komentirati,« so poudarili. Prav tako zadeve niso želeli komentirati na pravosodnem ministrstvu. Nekoliko bolj neposredni so bili na vrhovnem državnem tožilstvu: »Novica je tako absurdna, da si ne zasluži nobene niti najmanjše reakcije državnega tožilstva. Gre le za nov poskus ustrahovanja pravosodja.«

»Tožba SDS je politična in nima s pravom nič skupnega,« je ravnanje največje opozicijske stranke ocenil nekdanji dolgoletni generalni sekretar vlade, sedaj pa odvetnik Mirko Bandelj. Tudi drugi pravni strokovnjaki, s katerimi smo se pogovarjali, so prepričani, da SDS s tožbo ne more uspeti. »Vsakdo ima pravico tožiti državo, če meni, da mu je neki državni organ oziroma uradna oseba s protipravnim dejanjem povzročila škodo, je pa treba dokazati vse tipične elemente za odškodninsko tožbo. Kaj je protipravnega, če je tožilstvo menilo, da ima dovolj dokazov za kaznivo dejanje?« nam je dejal eden od pravnih strokovnjakov, ki pa ni želel biti imenovan.

Stranka bi morala dokazati, da je bila oškodovana

SDS bi torej morala dokazati, da je bila stranka oškodovana, da obstaja vzročna zveza med protipravnim dejanjem in nastalo škodo, da je višina škode realno dokazana... »Prav vsak element za ugotavljanje odškodninske odgovornosti države je na zelo majavih nogah. Kje je neposredna zveza med SDS in škodo? Kako bodo dokazali, koliko glasov in torej koliko več denarja bi dobila stranka, če ne bi bilo procesa v zadevi Patria in obsodbe Janeza Janše?« se je še vprašal naš sogovornik.

Po mnenju nekaterih pravnih strokovnjakov je tudi razvidno, da je imela SDS težave pri odločitvi, koga naj toži. Odločila se je sicer, da bo tožila državo, hkrati pa je nakazala, naj ta omenjeni znesek izterja od tožilcev in sodnikov. S tem se je očitno hotela izogniti negativni reakciji javnosti, češ da želi s tožbo bremeniti davkoplačevalce.

Tudi v političnih vrstah je danes prevladala ocena, da gre pri tožbi SDS predvsem za politično dejanje. Navsezadnje slovenski demokrati tudi nenehno poudarjajo, da so bile zadnje državnozborske volitve, ker jih je Janša dočakal v zaporu, nelegitimne. »Norost. Kakšnega drugega komentarja si tožba ne zasluži,« nam je dejal poslanec ZL Matjaž Hanžek. V vrstah SMC pa smo lahko ujeli besede, da je SDS sedaj končno razkrila, kolikšne dolgove ima.