Vrhovni sodniki so razveljavili sodbo ljubljanskega višjega sodišča zoper upokojenega vojaškega brigadirja Petra Zupana in slikarja Jureta Cekuto v zvezi z državnim nakupom vojaških oklepnikov leta 2007 – gre za tako imenovano afero Patria II. Zupanov zagovornik Janez Hočevar nam je včeraj povedal, da je vrhovno sodišče ugodilo obema zahtevama za varstvo zakonitosti in zadevo vrnilo višjim sodnikom v novo sojenje. Vzrok: višje sodišče ni izvedlo vseh dokazov, s čimer je bila obtoženima onemogočena celovita obramba. Po Hočevarjevih besedah se ta argument nanaša na dokument, ki ga je Zupan pridobil šele po koncu sojenja na okrožnem sodišču – gre za navodila njegovega takratnega nadrejenega Edvarda Kraševca. Glede na to, da je sodba razveljavljena, so vrhovni sodniki tudi odredili, naj Zupana nemudoma izpustijo iz zapora, nam je povedal Hočevar. Cekuta medtem ostaja za zapahi, saj služi poltretje leto zaporne kazni zaradi davčne utaje in kazni, odmerjene v procesu Patria II, sploh še ni začel prestajati. Poklicali smo tudi odvetniško pisarno Planinšec in odvetnico Laro Mikuš, ki zastopata Cekuto, a so nam pojasnili, da z odločitvijo vrhovnih sodnikov še niso seznanjeni.

Obsojena zaradi zlorabe položaja

Kot je znano, so Zupana in Cekuto na okrožnem sodišču obsodili zaradi zlorabe položaja oziroma napeljevanja k temu kaznivemu dejanju, kar je pred dobrim letom potrdilo tudi višje sodišče. Zupan naj bi kot uslužbenec ministrstva za obrambo slikarju dostavljal tajne podatke o tem, kakšne oklepnike potrebuje Slovenska vojska. Cekuta pa je te podatke v zameno za denarno nagrado sporočal finskemu podjetju Patria. Zupan je bil obsojen na dve leti zapora in pol ter 15.000 evrov denarne kazni, Cekuta pa na štiri leta in štiri mesece ter 30.000 evrov stranske denarne kazni. Vrniti mora tudi 460.875 evrov, kolikor je znašala provizija Patrie, je odločilo sodišče.

Pozneje se je tudi višje sodišče strinjalo, da je Peter Zupan junija 2005 kot vodja za temeljne razvojne programe na ministrstvu za obrambo Juretu Cekuti pred objavo razpisa in brez pooblastila Morsa predal dokumente v zvezi s projektom bojnih vozil, ki niso bili javno dostopni in javno objavljeni. Šlo je za podatke, da namerava Slovenija v obdobju med letoma 2006 in 2011 nabaviti 150 bojnih vozil, svoj prispevek pa bo morala dati tudi lokalna proizvodnja. Patria je bila s tem konkurenčnejša in je imela več časa za pripravo ponudbe, je ocenil senat. Cekuta naj bi dokumente junija 2005 predal posredniku Patrie Hansu Wolfgangu Riedlu, pozneje pa tudi odgovornemu v Patrii za Slovenijo Reiju Niitynenu. V zameno naj bi na svoj avstrijski bančni račun v več obrokih od Riedlovega podjetja RHG in finske Patrie prejel 460.875 evrov.

Ko je zadevo obravnavalo višje sodišče, je Zupan predložil nov dokument, ki naj bi dokazoval njegovo nedolžnost. Razložil je, da gre za navodilo njegovega tedanjega šefa Edvarda Kraševca iz junija 2005, naj se sestaja s Cekuto kot kontaktno osebo Patrie in s tem poskrbi za obveščanje Patrie oziroma zalaganje Patrie z želenimi informacijami, češ da to zahteva tedanji državni sekretar. Zupan je zatrdil, da mu je dopis neznana oseba pustila v domačem poštnem nabiralniku. Kot kaže, bodo morali sodniki v novem postopku ozadje in okoliščine tega dokumenta precej bolje preiskati.

Zupan je v zaporu preživel že približno leto dni, na vprašanje, ali se tudi v tem primeru (tako kot pri Patrii I) morda že bliža zastaranje pregona, pa je zagovornik odvrnil, da ne, češ da gre za povsem drugo kaznivo dejanje.