Morilski pohod 70-letnega Primorca Darka Gregoriča, ki je v izolski bolnišnici umoril svojega zdravnika in policista, je očitno izzval oponašalca. V Ljubljani je 67-letni pacient na oddelku za urologijo grozil, da bo z bombo razstrelil bolnišnico.

Tamkajšnji varnostnik je poklical na pomoč, ker se 67-letni pacient na oddelku za urologijo, nezadovoljen z zdravnikovo obravnavo, nikakor ni pomiril. Policisti so ugotovili, da pri sebi nima nevarnih predmetov, odnesel pa jo je s položnico za 250 evrov zaradi kršenja javnega reda in miru. Dogodek je v zdravstvene ustanove, kjer so že tako pretreseni zaradi izolske tragedije, vnesel dodaten nemir. V ljubljanskem UKC so zaposlene obvestili, naj ob verbalnem nasilju in grožnjah dosledno obveščajo varnostno službo in po potrebi policijo.

Nasilja ne prijavljajo, ker se nič ne zgodi

Predsednica odbora za pravno-etična vprašanja pri zdravniški zbornici doc. dr. Danica Rotar Pavlič ugotavlja, da velik del nasilja ostane skritega. V anketah o tem poroča bistveno več zdravnikov, kot pa je uradno prijavljenih dogodkov. »Povedali so, da tako ravnajo zato, ker se ob prijavi ne zgodi nič.«

Rotar-Pavličeva se je zavzela, da bi znova premislili o pooblastilih v takšnih primerih, dosledno prijavljanje pa bi morala bolj podpirati tudi vodstva bolnišnic. Pozvala je še k javnemu sprejemu zaveze o ničelni toleranci do nasilja v zdravstvu v Sloveniji. Usmerjanje ukrepov zgolj v tehnično varovanje po njenem ni pravi odgovor na trenutno dogajanje: »Usmerijo naj se v izboljšanje odnosov.« Paciente je ob tem vidno prizadeta prosila za razumevanje, da so trenutno v stiski tudi zdravniki.

Pred domom zdravniških organizacij Domus Medica so včeraj gorele sveče, v tamkajšnjih prostorih pa so odprli žalno knjigo. Urologu Luisu Guillermu Martinezu Bustamanteju, za katerega je bil napad v Izoli usoden, so se poklicni kolegi včeraj poklonili tudi z minuto molka. Helena Mole, ki vodi združenje zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov, je spomnila, da je šlo za zavzetega zdravnika, ki je s klici po Sloveniji še tik pred smrtjo urejal zdravljenje za svoje paciente.

Navzkrižni očitki o odgovornosti za izolsko tragedijo in vzdušje v zdravstvu se medtem še vrstijo. Ta dogodek ni eksces, ampak proizvod slabih družbenih razmer in gnilega odnosa do zdravnikov, je ocenil predsednik sindikata Fides Konrad Kuštrin. Stanje v zdravstvu je iz dneva v dan slabše, je opozoril predsednik Slovenskega zdravniškega društva prof. dr. Pavel Poredoš. »Ministrica Milojka Kolar Celarc nosi najmanj objektivno odgovornost za ta tragični dogodek, ki je posledica predolgih čakalnih dob,« je dejal predsednik zdravniške zbornice prim. Andrej Možina. Kolar-Celarčeva pa vrhu Fidesa in zbornice pripisuje izrabljanje izolskega dogodka za politična obračunavanja in sindikalni boj.