»Ko sem včeraj stal v križišču pred rdečo lučjo, me je petletni sin opozoril na voznika v sosednjem avtomobilu. Pogledal sem in videl, da ima na volan prislonjen tablični računalnik. Jaz se na te stvari ne spoznam, mi je pa sin povedal, da igra pokemone,« je predsednik Zavoda Varna pot Robert Štaba opozoril, kaj vse se dogaja v prometu in kakšen zgled odrasli včasih dajemo otrokom. »Bodimo torej dober zgled za večjo prometno varnost,« je pozval vsakega posebej, odrasle, starše, družine, različne institucije. Še posebej, ker se bo v kratkem začelo novo šolsko leto in se bo po za večino brezskrbnih počitnicah v šolske klopi vrnilo več kot 175.700 šolarjev, med njimi tudi skoraj 22.300 prvošolčkov. Da bi tako odrasle kot otroke poučili, kako varno ravnati v prometu, Zavod Varna pot že tretje leto organizira preventivno-izobraževalne delavnice. Včeraj so prvo odprli v industrijski coni Rudnik v Ljubljani, do konca septembra pa bodo obiskali še osem slovenskih mest: Maribor, Slovenske Konjice, Sežano, Postojno, Ptuj, Slovenj Gradec, Črnomelj in Kamnik.

Letos tudi o mobilnih napravah

Po besedah Katje Blatnik iz Zavoda Varna pot se bodo udeleženci spoznali z različnimi situacijami v prometu na dveh poligonih, eden je namenjen otrokom, drugi pa odraslim. Prvega so včeraj med prvimi obiskali otroci iz vrtca Pod gradom, ki so z zanimanjem preizkušali svoje znanje o prometnih znakih, o tem, kako varno čez cesto, kako se na cesti obnašati kot pešec in kako na poganjalcu in podobno. Odrasle pa so prostovoljci opozarjali na pomen varnostnega pasu in uporabe otroškega sedeža za različne starostne skupine ter pravilne namestitve varnostnega pasu. Na voljo so bila »pijana očala«, s katerimi je moč ponazoriti nevarnost vožnje pod vplivom alkohola, pa tudi tehtnice naletne teže, ki pokažejo, kakšne sile delujejo ob nesrečah in kakšne posledice lahko imajo za udeležence v prometu. Letošnja novost je prikaz vpliva uporabe mobilnih naprav med vožnjo in kako nevarno je lahko to početje.

Da so tovrstne delavnice še kako potrebne, dokazuje statistika. Po besedah Boštjana Smoleja iz Uprave informirane policije je letos v prometnih nesrečah umrlo že 90 ljudi, v istem obdobju lani pa 78. Med žrtvami je bilo tudi šest otrok in mladostnikov, mlajših od 18 let. Huje poškodovanih je bilo 34 otrok oziroma mladostnikov, 434 pa lažje. Najpogostejši vzroki tragedij so še vedno neprilagojena hitrost, nepravilna stran oziroma smer vožnje, neupoštevanje pravil o prednosti in nepravilno ravnanje pešcev.

Še daleč od cilja

»Letošnja statistika je res neugodna. Število žrtev se povečuje, namesto da bi padalo, kot smo si zadali z resolucijo o nacionalnem programu varnosti cestnega prometa. V njej smo zapisali, da bomo v obdobju od 2013 do 2022 število smrtnih žrtev v primerjavi z letom 2011 prepolovili,« je včeraj poudaril minister za infrastrukturo dr. Peter Gašperšič. Kar po Smolejevih besedah pomeni, da leta 2022 naše ceste ne bi vzele več kot 70 življenj. »V letošnjem prvem polletju so bili rezultati slabi, zdaj pa poskušamo s čim več aktivnostmi stanje vendarle izboljšati. En sam udeleženec, na primer ministrstvo, Varna pot, agencija za varnost prometa, tega ne more doseči. Treba se je povezovati in to zdaj tudi počnemo. A na koncu je varnost vedno odvisna predvsem od nas samih. Zato se držimo prometnih pravil, bodimo obzirni, spoštujmo drug drugega,« je pozval Gašperšič. Smolej pa je dodal, da je policija v minulih dneh že pregledala poti okrog šol, prav tako že nadzira okolice šol. »Delovali bomo vse leto, samo da po začetku šole ne bomo več toliko vidni,« je zagotovil. Starše pa pozval, naj učijo z zgledom in jih še dodatno opozoril, naj poskrbijo tudi za varnost otrok v avtih.

Zavod Varna pot delavnice organizira ob pomoči podjetja Lidl Slovenija in na njihovih parkiriščih. Na vprašanje, kako se druga podjetja odzivajo na tovrstne projekte, je Robert Štaba odgovoril, da pogreša predvsem bolj odgovorno ravnanje zavarovalnic. Po njegovem mnenju ni dovolj, da vlagajo le v lastno promocijo, ampak bi morale biti bolj zavedne tudi na področju prometne varnosti. »Na področju preventive so res skope,« je izjavil Štaba.