V začetku septembra naj bi bilo dokončno znano, kdo bo nasledilDušana Mramorja, ki je pred dobrim mesecem odstopil s čela finančnega ministrstva. Medtem ko so nekateri naši viri prepričani, da bo – tudi zaradi nepripravljenosti možnih zunanjih kandidatov – to mesto prevzela sedanja državna sekretarka Mateja Vraničar Erman, drugi poudarjajo, da dokončne odločitve še ni. Iz obeh krogov pa je mogoče slišati, da je Vraničar-Ermanova privolila, da prevzame ministrski položaj.

Vse je v rokah predsednika vlade

S finančnega ministrstva so nam sporočili, da Mateja Vraničar Erman informacij o svojem domnevnem imenovanju na položaj ministrice za finance ne želi komentirati. »Odločitev o imenovanju ministra je izključno v rokah predsednika vlade, ne glede na to, ali je sama dejansko dala soglasje za imenovanje ali ne,« so zapisali. Tudi nekateri naši sogovorniki iz vladnih vrst vidijo Vraničar-Ermanovo kot »naravno izbiro« za to mesto. Na finančnem ministrstvu je vse od leta 1993. Mesto državne sekretarke je zasedala že pri ministrih Francu Križaniču in Urošu Čuferju, ko je bila med letoma 2010 in 2012 odgovorna predvsem za področje davčnega in carinskega sistema, proračuna in javnega računovodstva. Na državnosekretarskem mestu je bila tudi pri ministru Dušanu Mramorju, ki naj bi mu bila po načinu razmišljanja še najbolj blizu. V preteklosti se je tudi že večkrat omenjala kot možna kandidatka za ministrski položaj.

Vraničar-Ermanova je diplomirala na ljubljanski pravni fakulteti, nato pa zaključila še magisterij iz javne uprave na Harvard Law School in John F. Kennedy School of Government. Pred leti je v enem od svojih intervjujev povedala, da je strankarska politika ne zanima. Čeprav se pri delu, ki ga opravlja, kdaj zgodi, da je njeno osebno mnenje drugačno od sprejetih odločitev, pa se, kot je navedla, še nikoli ni znašla v položaju, ko bi morala zagovarjati predlog, ki bi bil v popolnem nasprotju z njenimi osebnimi vrednotami ali prepričanji.

Do apetitov ministrov bo nepopustljiva

Vladni sodelavci Matejo Vraničar Erman opisujejo kot tehnokratko, rojeno računovodkinjo, ki je že v preteklosti v operativnem smislu v veliki meri vodila finančni resor. Pričakujejo tudi, da bo pri omejevanju finančnih apetitov ministrov prav tako nepopustljiva, kot je bil Dušan Mramor, ne bo pa tega medijsko tako neposredno izpostavljala. »Ne bo tako pohitela z javnimi izjavami, da so zahteve Karla Erjavca glede uskladitve pokojnin absolutno nesprejemljive,« nam je dejal eden od sogovornikov. Ta sicer priznava, da ima Vraničar-Ermanova politično precej manjšo težo, kot jo je imel Mramor, kar pa po njegovi oceni ni nujno slabost.

Nekaj nezaupanja nad omenjenim predlogom je sicer mogoče pričakovati v vrstah SMC, saj vidijo nekateri Vraničar-Ermanovo bliže SD kot pa njihovi stranki, čeprav bo v primeru imenovanja sodila v kvoto ministrov SMC. Naši viri sicer zatrjujejo, da ni članica nobene stranke, res pa »ima nekatere prijatelje v SD«. Tako je bila doslej morda nekoliko bolj razumevajoča za predloge ministrice za delo, družino in socialne zadeve Anje Kopač Mrak, kar pa je mogoče pripisati tudi njeni večji občutljivosti za socialne teme. Če se bo Vraničar-Ermanova z državnosekretarskega mesta preselila na sam vrh finančnega resorja, naj bi Irena Sodin in Miranda Groff Ferjančič po naših informacijah vsaj za zdaj ostali državni sekretarki. Je pa mogoče, da bo tretje državnosekretarsko mesto – tudi zaradi pomiritve vrst SMC – zasedel nekdo, ki je iz največje vladne stranke oziroma blizu nje.