Predsednik države Borut Pahor se je včeraj s predsedniki parlamentarnih strank pogovarjal o tem, kakšne bodo za Evropsko unijo in za Slovenijo posledice odločitve Britancev za izstop iz EU. Razen predstavnika ZL, ki je bil vzdržan, so se poenotili, da si bo Slovenija aktivno prizadevala za uspešen razvoj EU in da je interes naše države, da ohrani in okrepi svojo vlogo v najbolj povezanem delu Evropske unije, znotraj evrskega in schengenskega prostora.

Predsednik republike je ocenil, da je za pozicioniranje naše države v prihodnjih mesecih in letih zelo pomembno in vzpodbudno, da je omenjeni stališči, ki sta bili sicer bolj ali manj sprejeti pred odločitvijo Britancev, velika večina slovenske politike potrdila in reafirmirala tudi po brexitu. Po njegovem prepričanju Slovenija ne sme čakati, da jo bodo vodili dogodki, temveč mora te, čeprav je majhna država, kolikor je le mogoče, voditi v skladu s svojimi interesi.

Po zagotovilu premierja Mira Cerarja bo vlada v prihodnjih dnevih, tednih in mesecih aktivno sodelovala pri procesih, ki jih je sprožil referendum v Združenem kraljestvu. V okviru ministrstva za zunanje zadeve bodo oblikovali delovno skupino, ki bo spremljala te procese in se aktivno povezovala s podobnimi skupinami v drugih članicah EU.

Po Cerarjevem prepričanju mora sedemindvajseterica v primeru brexita ostati močno povezana in oblikovati boljšo EU. »Zelo pomembno pa je, da se glede vseh pomembnih vprašanj vedno sestajamo, posvetujemo in sprejemamo odločitve v okviru sedemindvajseterice,« je še dejal predsednik vlade.

Po prepričanju poslanca ZL Mateja T. Vatovca pa je napačno mnenje, da je do rezultata referenduma v Združenem kraljestvu pripeljal samo populizem, temveč je ta tudi odraz nezadovoljstva z Unijo. V ZL sicer podpirajo prizadevanja za uspešen razvoj EU, vendar pa je ta odvisen od tega, ali se bodo odpravile neenakosti znotraj Unije, nujna je demokratizacija evropskih institucij...