Veliko nasmehov, trepljanja po ramenih in lahkotnega kramljanja je bilo včeraj videti na posnetkih šefov držav članic EU ob začetku vrha v Bruslju, na katerem se je britanski premier David Cameron prvič po odločitvi Otočanov za odhod iz EU iz oči v oči srečal z drugimi evropskimi voditelji. Toda eno je nastop za kamere, drugo realnost, v kateri je nad glavami politikov visel rezultat četrtkovega britanskega referenduma. »Dobrodošlico« Cameronu je najprej pripravil evropski parlament, ki je na izrednem zasedanju s 395 glasovi proti 200 sprejel resolucijo, v kateri London poziva, naj čim prej sproži postopek za izstop iz EU, »da se prepreči škodljiva negotovost in da se zaščiti integriteta unije«. Razprava v parlamentu je bila mestoma zelo čustvena, škotski poslanec Alyn Smith je dejal, da se »Škotska ni izneverila Evropski uniji, prosim, ne pustite nas na cedilu«, severnoirski poslanci pa so sporočali, da brexit zavračajo. A zvezda dneva, čeravno za mnoge negativna, je bil eden od voditeljev tabora brexit, vodja evroskeptičnega Ukipa Nigel Farage, ki je dejal, da so se mu pred 17 leti, ko je prišel v evropski parlament, vsi smejali, ko je napovedal, da se bo zavzel za izstop Velike Britanije. »Kdo se smeje zdaj?« je dejal zmagovalno in izzivalno ter ocenil, da se Evropa niti ne zaveda, kako globoke so njene težave, in da Britanci niso zadnji, ki izstopajo iz EU.

Merklova Britancem: Ne slepite se

Včeraj, prvi dan vrha, so imeli voditelji držav članic na dnevnem redu več vprašanj – migracije, zunanje odnose, ustvarjanje delovnih mest, gospodarsko rast... toda vsa so ostala v senci velikega črnega oblaka negotovosti nad staro celino. Nemška kanclerka Angela Merkel je še pred prihodom v Berlinu podala svojo najostrejšo izjavo glede brexita doslej, rekoč, naj se v Londonu ne slepijo, da bodo lahko z evropske torte pobrali češnje v obliki enotnega trga, ne da bi privolili denimo v prost pretok oseb. V Bruslju so se potem vrstili pozivi, naj Velika Britanija sproži postopek odhoda iz EU čim prej – k temu je spodbudil tudi slovenski premier Miro Cerar. Postopek namreč lahko sproži le država sama in ko ga bo, se bodo začela najmanj dveletna zapletena pogajanja o prihodnjih odnosih. Cameron pravi, da sam postopka ne bo sprožil, ampak bo to prepustil nasledniku, ki bo po novem znan najkasneje 9. septembra.

Po uradnem delu evropskega sveta je bila na vrsti bržkone precej hladna delovna večerja. »Na njej bom razložil, da bo Velika Britanija zapustila Evropsko unijo, da pa si želim kolikor je mogoče učinkovit postopek in kolikor je mogoče dober rezultat,« je napovedal Cameron.

Za danes pa je v Bruslju na dnevnem redu ena sama točka: jutranji neformalni pogovori voditeljev držav članic. Govorili bodo o brexitu in o prihodnosti Unije. Prišlo jih bo 27. Cameron ni povabljen.