Mladi, ki sodelujejo v projektu Kul služba! Mestne občine Ljubljana, so včeraj dobili diplome za uspešno opravljeno predhodno usposabljanje. To je bilo sestavljeno iz 30 ur različnih delavnic, ki naj bi mladim iskalcem zaposlitve pomagale znajti se na trgu dela. Jasmina, Tanja, Monika in Matija, ki jih bomo spremljali do konca projekta Kul služba!, morajo zdaj, tako kot drugi udeleženci projekta, nekaj tednov počakati na informacijo, ali so jih delodajalci izbrali za trimesečno usposabljanje na delovnem mestu. Ob zaključku predhodnega usposabljanja so strnili in nam zaupali svoje misli o delavnicah in o obiskih družb, kjer si želijo delati.

Tanja Štefanič

Starost: 28 let Izobrazba:

magistrica obramboslovja

Želeno delovno mesto: strokovni sodelavec v Točki vseživljenjskega učenja (Mestna knjižnica Ljubljana)

»Prva delavnica, kjer smo se pogovarjali o osebni rasti in samokritiki, se mi je zdela najmanj uporabna, saj sem podobno predavanje poslušala že na zavodu za zaposlovanje, pokazali so nam celo isto sliko kot na zavodu,« je v smehu pripomnila Tanja. Bolj navdušena je bila nad simulacijo zaposlitvenega razgovora in meni, da bi takšnih vsebin moralo biti še več, ker so zelo uporabne. Všeč sta ji bili tudi učenje reševanja konfliktnih situacij in snemanje predstavitvenih videov. »Videa najprej nisem želela snemati, a na koncu sem bila zadovoljna, ker sem po ogledu ugotovila, kaj bi lahko popravila pri sebi,« je povedala Tanja.

»Moj obisk v Mestni knjižnici Ljubljana je bil dejansko sproščen 20-minutni pogovor. Dobila sem nekaj vprašanj in mislim, da sem pustila dober vtis,« je bila zadovoljna Tanja, ki je tam dobila tudi več informacij o tem, kaj pričakujejo od tistega, ki mu bodo ponudili trimesečno usposabljanje na delovnem mestu.

Jasmina Dautovič

Starost: 26 let Izobrazba: ekonomski tehnik Želeno delovno mesto: pogrebno-pokopališki delavec (Žale)

Jasmina je bila zadovoljna, ker so se organizatorji delavnic veliko pogovarjali z udeleženci in jih spraševali, kaj jih bolj zanima, da so posledično delavnice bolj prilagodili željam mladih iskalcev zaposlitve. »V vsakem trenutku smo jim lahko zastavili kakršno koli vprašanje, tudi če ni bilo povsem vezano na trenutno tematiko, in res so se trudili, da bi nam čim bolje odgovorili,« je Jasmina pohvalila prilagodljivost vodij delavnic.

Na informativni obisk na Žale ji ni bilo treba, saj so ji iz družbe sporočili, da obisk ni potreben, ker so se že spoznali. Jasmina je namreč takšno delo že opravljala pred približno devetimi leti, ko je na Žalah delala kot študentka.

Matija Kocjančič

Starost: 24 let Izobrazba: grafični tehnik Želeno delovno mesto: knjigovez (Mestna knjižnica Ljubljana)

Matija je bil najbolj hvaležen za informacije, kaj delodajalci pričakujejo od njih. »Tako sem se lahko vsaj malo postavil v kožo delodajalca, da lažje razumem, kako razmišlja in kaj išče,« je pojasnil Matija. Tudi snemanje kratkih predstavitvenih videov je ocenil kot dobro prakso, saj so ti posnetki na kreativnih področjih dela lahko dober način, kako se delodajalcu predstaviti.

»Na področju, kot je kultura, so takšni videoposnetki lahko boljša predstavitev kot pisna prošnja,« je prepričan Matija.

Na obisku Mestne knjižnice Ljubljana, kjer mu je mentorica razkazala, kako poteka delo knjigoveza, si je ustvaril še boljšo predstavo o tem delovnem mestu. »Zdaj sem še bolj prepričan, da bi mi to delo ustrezalo in da bi ga z veseljem opravljal,« je povedal Matija.

Monika Leskovar

Starost: 26 let Izobrazba:

jeseni bo diplomirana pravnica

Želeno delovno mesto: sodelavec na področju izvršb (Javni holding Ljubljana)

Monika je bila sprva skeptična, kakšne bodo delavnice, ki so jim morali nameniti 30 ur. Že prva delavnica o osebnostni rasti je bila kot hladen tuš, ker se ji ni zdela uporabna. A svoje mnenje je pozneje korenito spremenila. »Najbolj uporabna se mi je zdela simulacija pogovora z delodajalcem, ker so nam prikazali, kaj vse nas lahko potencialni delodajalci vprašajo, in nas opozorili na kakšna zapletena vprašanja. Vse to je zelo koristno, ker se mi je že zgodilo, da sem na razgovoru dobila vprašanje, na katero nisem vedela, kako dobro odgovoriti,« je pojasnila Monika.

Na obisku v Javnem holdingu Ljubljana ji je mentorica razkazala, kako poteka delo pri njih, in jo povprašala o njenih predhodnih izkušnjah z izvršbami. »Vzdušje v družbi mi je bilo simpatično in dobila sem dober občutek,« je bila Monika zadovoljna z videnim.