Matija Roblek, upokojeni nekdanji direktor družbe Eurotehna, in Sergej Racman, predsednik nadzornega sveta Eurotehne, sta včeraj na ljubljanskem sodišču zavrnila vse očitke glede zlorabe položaja pri preprodaji delnic Eurotehne. Očitke so zavrnili tudi zastopniki pravnih oseb – na zatožni klopi so tudi pravne osebe PM & A FA finančno svetovanje, PM & A investicijsko podjetje in družba PM & A mednarodna trgovina. Solastnik teh podjetij je (bil) Racman, omenjena podjetja pa so po višji ceni Eurotehni prodala njene delnice.

Prodaja lastnih delnic po previsoki ceni

Obtožnica Robleku in Racmanu očita, da sta v letih 2000 in 2002 kot takratni direktor družbe Eurotehna in kot predsednik nadzornega sveta Eurotehne sklenila dve kupo-prodajni pogodbi za nakup delnic Eurotehne po ceni 6800 slovenskih tolarjev. To naj bi bilo za okoli tisoč tolarjev nad nakupno ceno delnice, ki jo je določila skupščina Eurotehne. S prvo pogodbo iz junija 2000 naj bi bila družba Eurotehna oškodovana za slabih 63.000 evrov, z drugo pogodbo, ki naj bi jo podpisala januarja 2002, pa za več kot pol milijona evrov. Korist so imele le družbe, ki so delnice Eurotehni prodale.

Zapletlo se je že na začetku sojenja, ko je pooblaščenka domnevno oškodovane družbe povedala, da je podjetje Eurotehna vmes šlo v stečaj, terjatev pa sta v celoti prevzeli Cvetka Železnik, nekdanja članica nadzornega sveta v Eurotehni, in Monika Piberl. Temu so ostro nasprotovali zagovorniki obdolženih. Tako je Racmanov zagovornik Emil Zakonjšek sodišče opozoril, da v imenu Eurotehne ne moreta nastopati kot oškodovanki, Roblekov zagovornik Blaž Kovačič Mlinar pa, da zakon o kazenskem postopku loči med upravičenci do premoženjskopravnega zahtevka in oškodovanci. Sodišče se je z obrambo strinjalo.

Roblek izvrševal navodila nadrejenih

Roblek je zavrnil očitke in poudaril, da je izvrševal navodila lastnikov in da ni nič delal na lastno pest. Po njegovem lahko tudi lastniki svoje premoženje upravljajo, kot želijo. Zatrdil je, da je ob odhodu pred 14 leti podjetje zapustil v dobri kondiciji in da je podjetje imelo dovolj kapitala, ki je presegal odkupno vrednost delnice. »Nikoli ni bilo skupščinskega sklepa o dejanski vrednosti delnice, tržne vrednosti nepremičnin pa izvedenec ni ocenil na podlagi realne tržne vrednosti nepremičnin,« je povedal Roblek in dodal, da mu stečajni upravitelj ni dovolil vpogleda v arhiv, da bi lahko našel dokaze v svojo obrambo. Eurotehna je v stečaju zadnjih 7 let.

Racman se s trditvijo tožilstva, da je bila cena delnice previsoka, ni strinjal: »Ceno je oblikoval trg, delničarji Kmečke družbe so celo menili, da je prenizka.« Poudaril je še, da so družbi dali možnost, da zažene poslovanje, in v ta namen postavili novo direktorico Nušo Dolgan. Druga možnost je bila, da se zmanjša kapital, a interesa za zagon ni bilo, zato so se določili za prodajo lastnih delnic.