Celo konservativni dnevnik Presse je kandidata socialnih demokratov v komentarju razglasil za izjemnega in ligo zase. A Gerhard Steger v drugem krogu izbire novega predsednika avstrijskega računskega sodišča sploh ni sodeloval. Potem ko mu je v prvem krogu glasovanja v glavnem parlamentarnem odboru zmanjkal en sam glas, so se Stegerju socialdemokrati (SPÖ) v drugem krogu odrekli. Iz »taktičnih« razlogov, da ne bi koalicijski konservativci (ÖVP) s podporo svobodnjakov (FPÖ) za predsednico podprli Helge Berger, kandidatke s svobodnjaško politično preteklostjo.

Nova predsednica računskega sodišča bo tako, če bo dobila potrebno večino na seji parlamenta prihodnji teden, postala Margit Kraker. Predlagali so jo konservativci, a šele kot drugo po vrsti.

Politika požgane zemlje

Prva na njihovem seznamu je bila prav sporna Bergerjeva, a – kot se je izkazalo – zgolj zato, da so konservativci lahko z njo izsiljevali SPÖ. Če bi namreč socialni demokrati tudi v drugem krogu vztrajali pri svojem kandidatu (ki ga je razen svobodnjakov podprla vsa druga opozicija), bi konservativci v priložnostni koaliciji z FPÖ podprli Bergerjevo. Tako je bila »srečna« tretja s podporo obeh vladnih strank nazadnje konservativka Krakerjeva.

Arhitekt te »zarote« je bil vodja poslanskega kluba ÖVP Reinhold Lopatka – proti volji predsednika stranke in podkanclerja Reinholda Mitterlehnerja in v očitno veliko razočaranje določenih avstrijskih konservativnih krogov zunaj dnevne politike. Ti že vse od nagle zamenjave v vrhu SPÖ in dobro sprejete »javnomnenjske ofenzive« novega kanclerja Cristiana Kerna ocenjujejo, da ÖVP zamuja z odgovorom in da je iz dneva v dan videti vse bolj »stara«. Tako ni čudno, da je uvodoma omenjenim pohvalam na račun kandidata SPÖ Presse dodal še uničujočo sodbo: »Zmaga s požigom zemlje za Lopatko.«

»Novega sloga« vse manj

Kadrovanje »po starem«, kakršno si je privoščil koalicijski partner, pa meče slabo luč tudi na kanclerja Kerna in njegovo napovedano politiko drugačnega sloga. Kernove besede ob nastopu pred tremi tedni, da je treba opustiti politiko za zaprtimi vrati kot (z namigom na znano ameriško nanizanko House of Cards) nekakšno »hišo iz kart za revne« so po tej kadrovski kuhinji izgubile privlačnost. Še več, za svobodnjake, ki so ta teden tudi uradno zahtevali razveljavitev predsedniških volitev (po ocenah pravnih strokovnjakov brez resnih možnosti za uspeh), je postopek imenovanja predsednice računskega sodišča nov »kronski dokaz«, da se ni nič spremenilo.

A vsaj nekateri iz kanclerjeve stranke se tolažijo s tem, da je od tega tedna tudi naslednji generalni direktor avstrijske javne radiotelevizije (ORF) že znan. Izbira nove predsednice računskega sodišča naj bi po ocenah večine poznavalcev namreč pomenila, da bodo konservativci avgusta v zameno za tokratno (izsiljeno) podporo SPÖ podprli socialdemokratskega kandidata na ORF (sedanjega direktorja Alexandra Wrabetza, ki kandidira za nov mandat) in opustili načrte, da poskušajo s svobodnjaki ustoličiti svojega kandidata. Če bo razplet res takšen, od »drugačnega sloga« v avstrijski politiki že jeseni ne bo ostalo nič.