Prihodnji torek popoldne bo Avstrija predvidoma dobila novega kanclerja in tudi spremenjeno vlado. Christian Kern, glede katerega se je v pičlih treh dneh po odstopu kanclerja Wernerja Faymanna poenotila koalicijska socialdemokratska (SPÖ) stranka, je bil danes namreč že pri predsedniku države Heinzu Fischerju. Zapletov po napovedani ponedeljkovi uradni potrditvi Kerna na strankinem predsedstvu zato v torek ni pričakovati in prihodnjo sredo bi tako Kern že lahko vodil sejo vlade.

Ali bo tudi ta že v novi sestavi, Kern je namreč že napovedal zamenjave nekaterih ministrov, je manj gotovo, kajti za svoje predloge mora novi kancler poprej dobiti privoljenje različnih skupin v stranki, predvsem sindikatov. Ti doslej niso bili med njegovimi najglasnejšimi podporniki in zato bi bilo nenavadno, če Kernu vsaj kakšnega kadrovskega načrta ne bi prekrižali.

»Zadnja priložnost«

Toda ne glede na to, lahko Kern računa na zelo široko podporo sicer močno demoraliziranih in razdeljenih avstrijskih socialnih demokratov, pa tudi na dobrodošlico pri koalicijski ljudski stranki. Oboji pravzaprav druge možnosti nimajo, kajti če je bilo doslej o »zadnji priložnosti« predvsem veliko govora, je po zmagi svobodnjaškega kandidata v prvem krogu predsedniških volitev in Faymannovem odstopu očitno, kot je danes dejal tudi konservativni podkancler Reinhold Mitterlehner, da po tej naslednje priložnosti niti socialni demokrati niti konservativci ne bodo več dobili.

S Kernom poskušajo socialni demokrati nekaj podobnega, kot jim je leta 1986 uspelo s Franzem Vranitzkim. Ta je bil pred tem resda nekaj časa finančni minister, a je bil v bistvu človek iz gospodarstva, natančneje bančništva. Menedžer je tudi 50-letni Kern, ki je od leta 2010 vodil avstrijske železnice, pred tem pa se je v avstrijskem elektrogospodarstvu (Verbund) s srednje karierne podlage povzpel v upravo. Kern ima pred prevzemom vlade še manj političnih izkušenj, kot jih je svojčas imel Vranitzky, saj se je po študiju novinarstva in kratki karieri gospodarskega novinarja s politiko v prvi polovici 90. let prejšnjega stoletja ukvarjal le kot tiskovni predstavnik in vodja kabineta šefa poslanskega kluba socialnih demokratov.

Uspešni sanator železnic

Da je kot prvi avstrijski železničar najprej reorganiziral, nato pa reformiral in posodobil avstrijske železnice, Kernu priznavajo bolj ali manj vsi, tudi potniki, ki so se z veseljem privadili na to, da vlaki zamujajo bistveno manj. Na drugi strani je Kern zmanjšal breme pokojnin (v Avstriji je skoraj 70.000 upokojenih železničarjev), resda tudi tako, da gre zdaj izravnava iz proračuna, prav tako pa gre del modernizacije v preteklih letih na račun velikih infrastrukturnih vlaganj države (denimo v simmerinški in brennerski predor). or