Že skoraj osem let vodi Werner Faymann avstrijske socialdemokrate (SPÖ), dlje, kot je tistega predvolilnega avgusta 2008 najbrž tudi sam pričakoval. Še nekaj mesecev manj je tudi kancler, prav tako dosežek, ki bi ga bolj ali manj brezbarvnemu aparatčiku pred tem pripisal le malokdo. A vse ima svoj konec, tudi srečne okoliščine, ki so Faymannu doslej šle na roko. Na vrhu stranke je zgolj še formalno, kajti po prvem krogu predsedniških volitev so vajeti v bistvu že prevzeli vodje deželnih organizacij SPÖ z mogočnim dunajskim županom Michaelom Häuplom na čelu in vodstvo stranke bo skoraj gotovo prihodnji ponedeljek tudi uradno premaknilo za november predvideni kongres na junij.

Moderator in siva eminenca

Sodu so po volilnem polomu socialdemokratskega predsedniškega kandidata izbili dno žvižgi desettisočglave množice Faymannu med prvomajsko proslavo, vreti pa je v stranki začelo že pred slabim letom dni. Zaradi »odprtih vrat« za begunce, s katerimi se določeni krogi v stranki, začenši z gradiščanskim deželnim glavarjem Hansom Niesslom, niso mogli sprijazniti. Niessl je pred letom dni sestavil deželno vlado s svobodnjaki (FPÖ) in tako na lastno pest prekršil tri desetletja veljavno »doktrino« Franza Vranitzkega, po kateri SPÖ ne sme nikoli v koalicijo z desnimi populisti. Vendar Niessl ima za seboj tudi avstrijske sindikate.

Häupla je v razklani stranki doletela vloga nekakšnega moderatorja, ne prvič in tudi prav obetavna ta vloga za Faymanna ni. Prekaljeni dunajski župan namreč javno še vedno ne kritizira predsednika stranke, toda v enaki vlogi je pred osmimi leti ravnal podobno. In nato za zaprtimi vrati samo noč kasneje odločilno prispeval k temu, da je dotedanjega prvega avstrijskega socialdemokrata Alfreda Gusenbauerja nasledil – Faymann.

Možni Faymannovi nasledniki

Avstrijski mediji med morebitnimi kandidati za novega predsednika SPÖ največkrat omenjajo Gerharda Zeilerja, Christiana Kerna, Andreasa Schiederja in Hansa Petra Doskozila. Slednji, šele nekaj mesecev v zvezni politiki kot obrambni minister, ima resda podporo Niessla, toda zaradi stroge azilne politike ni sprejemljiv za levo krilo stranke. Schieder ima kot vodja strankine poslanske frakcije, nekdanji državni sekretar in lokalni funkcionar zvrhano mero političnih izkušenj in bi lahko bil sprejemljiv za vse, nima pa za zdaj nikjer močne podpore. Christian Kern je predsednik uprave avstrijskih železnic in bi lahko bil avstrijski Matteo Renzi, moderni socialdemokrat, a ga sindikati ne marajo.

Zeiler, ki je kariero začel kot tiskovni predstavnik kanclerja Sinowatza pred več kot tremi desetletji in nato, med drugim, v 90. letih posodobil avstrijsko javno radiotelevizijo, ima bogate politične in menedžerske izkušnje iz Nemčije, hkrati pa je neobremenjen z aktualnimi razprtijami in za zdaj velja za favorita. or