Hrvaška vlada nestrankarskega premierja Tihomirja Oreškovića je po tednih velike politične krize očitno pri koncu obstoja. Vodja največje vladne stranke HDZ Tomislav Karamarko je namreč včeraj umaknil podporo Oreškoviću in dejal, da sta pred Hrvaško le dve možnosti: oblikovanje nove vlade, v kateri Karamarko ne vidi ne Oreškovića ne zdajšnje koalicijske partnerice Most, ali pa predčasne volitve. Slednje se zdijo verjetnejša možnost.

Dramatičen odhod s seje vlade

Iz dneva v dan, celo iz ure v uro so se vrstile izjave najvišjih hrvaških predstavnikov, ki so v zadnjem času stopnjevale politično krizo in zmanjševale možnost za kompromis. Očitno odločilni korak je včeraj storil Orešković, ki je pozval oba podpredsednika vlade, Karamarka in šefa Mosta Boža Petrova, naj zaradi medsebojnih sporov, »ki so postali preveliko breme za to vlado«, odstopita. Opozoril je, da Hrvaški v sredo prvič ni uspelo prodati obveznic, ker so bile zahtevane obrestne mere previsoke, domnevno zaradi nestabilnega položaja v državi. Karamarko je odvrnil, da tega ne bo storil, ampak je sam odrekel podporo premierju. »Gospod Orešković ne uživa več naše podpore,« je rekel šef največje parlamentarne stranke in dodal, da v morebitnem oblikovanju nove vlade ne vidi niti možnosti sodelovanja z Mostom.

Vladna naveza Domoljubne koalicije na čelu s HDZ, ki je na novembrskih volitvah dobila 59 glasov, in stranke Most, ki jih je dobila 19, je bila od začetka težavna. Pr(a)vi žebelj v njeno krsto pa je pomenila afera o sodelovanju Karamarkove žene z lobistom madžarskega energetskega podjetja Mol, s katerim je Hrvaška v sporu zaradi podjetja Ina. Afera je izbruhnila pred tremi tedni. Petrov je zahteval, da Karamarko zaradi nje odstopi s podpredsedniškega položaja v vladi, še preden se je o aferi izrekla komisija za ugotavljanje nasprotja interesov, Karamarko je odstop zavrnil, Orešković pa je Karamarka podprl.

V sredo je Orešković poskušal pomiriti oba podpredsednika svoje vlade, a enourno srečanje ob kavi ni prineslo rezultatov. Zato je premier odigral svojo igro. V četrtek je zapustil sklicano sejo vlade in naknadno pojasnil, da se je srečal z vrhom varnostnoobveščevalne službe, a da o vsebini pogovorov ne more govoriti. Zdelo se je, da bi morala biti tema zelo resna, a predsednica države Kolinda Grabar - Kitarović je dejala, da so razmere v državi običajne. Zato je Oreškovićeva poteza izzvenela kot opozorilo Karamarku in Petrovu, ki pa je včeraj dočakala nadgradnjo: k odstopu je pozval kar oba.

HDZ bo odločala danes

V Mostu so se čudili, zakaj naj bi odšel Petrov, a so dopustili tudi takšno možnost. Karamarko, ki vodi največjo stranko v državi, pač ne. Oreškoviću je dal jasno vedeti, da je postal premier zaradi podpore HDZ, in mu posredno pokazal vrata. Ob tem se je še začudil, zakaj mu je Orešković odrekel podporo, ki mu jo je doslej dajal.

HDZ bo o nadaljnjih korakih odločala danes. Opozicijska SDP bivšega premierja Zorana Milanovića je že sporočila, da pričakuje predčasne volitve. Grabar-Kitarovićeva lahko ob padcu vlade sicer imenuje novega mandatarja, ki bi imel za sestavo vlade trideset dni časa. A verjetnejše so nove volitve, vprašanje pa je, ali bi te prinesle drugačno razmerje moči.